علم الهدی گفت: ثروت ملی را به فرانسوی ها دادیم هیچ کف دستمان نگداشتند

64

روز سه‌شنبه ۱۳تیر ۹۶ علم الهدی در رابطه با امضای توتال گفت: «چرا مسئولان ۷۵درصد ثروت ملی را مجانی به فرانسویها داده‌اند، چرا می‌خواهند مردم را از یک حرکت استثماری و استعماری غرب غافل نگه دارند». علم الهدی در ادامه اضافه کرد: «متوجه شدیم قرارداد ایران با توتال فرانسه منعقد شده و پشت پرده قرارداد، واگذاری ۷۵درصد این قرارداد به شرکت فرانسوی است، آیا مسأله فناوری استخراج نفت و گاز مهم‌تر از فناوری هسته است؟ برای فناوری هسته‌ایمان، این‌همه سرمایه‌گذاری نکردیم که ۷۵درصد ثروت ملی را مجانی به دیگری بدهیم… . بر اساس پشت پرده قرارداد ایران با توتال فرانسه، ۲۵درصد از نفت و گاز استخراجی، مربوط به ایران و ۷۵درصد هم به شرکت فرانسوی خواهد بود».

از سوی دیگر یک سایت وابسته به روحانی ضمن تحقیر علم‌الهدی می‌نویسد که چون اطلاعی از اینگونه امور ندارد بهتر است وارد این موضوعات نشود. در همین رابطه نشریه ایران امروز ضمن رد کردن حرفهای علم‌الهدی و توجیه این قرارداد می‌نویسد: «… .. این‌که جناب علم‌الهدی ۷۵درصد را از کجا آورده‌اند معلوم نیست!».

نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی با انتقاد از امضای قرارداد توتال گفت: می‌خواهند مردم را از یک حرکت استثماری و استعماری غرب غافل نگه‌ دارند. امتیاز دادیم و هیچ چیز به جای آن نگرفتیم

سایت حکومتی الف در مطلبی با عنوان “امتیاز خاص اقتصادی به فرانسه دراولین قرارداد نفتی IPC”، نوشت: این روزها مراودات ما با کشور فرانسه بیشتر شده است و به نظر می‌رسد امضای قرارداد با شرکت فرانسوی توتال تا حدی هم سیاسی باشد. برای مثال عمده قراردادهای خودروسازی ما هم با فرانسه است و جزء اولین کشورهایی است که دولت تصمیم دارد شریک تجاریمان باشد،  در مراودات بین المللی اگر کشوری امتیازات اقتصادی دریافت می‌کند، امتیازهای سیاسی به کشور مقابل می‌دهد اما در برخورد فرانسه با ایران، این موضوع صادق نیست فلذا نمی‌شود که امتیاز اقتصادی داده و امتیازی نگیریم. این بده بستان ایراد دارد و در عرف بین الملل هم نیست.