این دختران دوبار با طی فاصله حدود هزار کلیومتر از هرات تا به سفارت آمریکا در کابل مراجعه کردند اما جواب هر دوبار منفی بود.

رودابه نوری، یکی از اعضای این تیم می‌گوید: “خیلی ناامید شده بودیم و یک ضربه بزرگ روحی بود به این دلیل که ما با یک امید بزرگ و امیدواری خاص به سفارت آمریکا مراجعه کرده بودیم.”

او می‌گوید که فکر می‌کردیم که روابط افغانستان و آمریکا دوستانه است. همیشه آمریکا در زمینه توانمندسازی زنان در عرصه تکنالوژی علم و دانش به زنان افغان کمک می‌کند.

این گروه شش نفری دختران هراتی قرار بود به روز چهارم ژوئیه به آمریکا بروند. اما حالا تنها می‌توانند از طریق اسکایپ رقابت بین‌المللی روبات را که به روزهای شانزدهم و هجدهم ژوئیه در واشنگتن برگزار می‌شود تماشا کنند. رد درخواست ویزای این دختران واکنش‌های زیادی را در آمریکا و در افغانستان برانگیخت.

علی‌رضا مهربان یکی از استادان این برنامه آموزشی می‌گوید: “ما می‌خواستیم که دستاوردهای زنان افغان را که یک بخش محروم این جامعه است به جهانیان نشان دهیم.”

روبات
دختران هرات می‌گویند که تصمیم سفارت آمریکا به آنان ضربه روحی زده است

او گفت که این گروه از دانش آموزان می‌خواستند به جهانیان بگویند که زنان افغان می‌توانند در بخش فن‌آوری و علم نیز دستاوردی داشته باشند که درخواست آنان برای دریافت ویزا از طرف سفارت آمریکا رد شد.

آقای مهربان می‌گوید که از آنچه رخداده متاثر است ولی نا‌امید نیست و انتظار دارد که در مراحل بعدی دختران افغان بتوانند در این نوع رقابتها حضور یابند.

در رقابت بین‌المللی روبات معمولا دخترانی که شاگردان مقاطع دبیرستان/ لیسه هستند شرکت می‌کنند. در این دور ۱۶۰ تیم از نقاط مختلف جهان به آمریکا راه یافته‌اند. این رقابت‌ها به هدف تشویق دختران برای روآوری به فناوری مدرن و کمک به تحقق آرمانهای آموزشی و علمی دختران راه اندازی می‌شود.

برنامه های آموزشی از این دست در غرب افغانستان به کمک مرکزی موسوم به نهاد “شهروند الکترونیک” توسط دفتر “فکر برتر” اجرا می‌شود. روبات توپ توپ جمع دختران هراتی قدرت تفکیک دو نوع رنگ را دارد.

روبات
روبات دختران هرات از وسایل ابتدایی ساخته شده است