تجمع اعتراضی دانشجویان، کشاورزان کرمان، کارگران پارس قو، کارگران روغن نباتی جهان، دانش آموزان مشهد، بازنشستگان هفت تپه

128

اعتراض دانشجویی در اعتراض به ادغام دو رشته – روز شنبه ۲۷ خرداد دانشجویان رشته کسب و کار ( ادغام شده دو رشته MBA و مدیریت اجرایی) در اعتراض به ادغام این دو رشته و کاهش ظرفیت برای رشته تشکیل شده، امروز در مقابل وزارت علوم به نشانه اعتراض تجمع کردند.

تجمع اعتراضی کارگران پارس قو – شنبه۲۷ خرداد۹۶حدود ۱۵۰ نفر از کارگران کارخانه پارس قو از ساعت ۸ در اعتراض به عدم پرداخت ۳ ماه مطالبات مزدی و مشخص نبودن زمان بازگشایی این کارخانه در محوطه محل کار خود تجمع کردند.

تجمع امروز کارگران پارس قو تا حوالی ساعت ۱۲ ظهر ادامه داشت و کارگران شرکت کننده مانند دفعات قبل بنر و پوستر‌هایی را حمل می‌کردند که در آن به عملکرد کارفرما و سهامداران اعتراض شده بود.

تجمع کارگران روغن نباتی جهان – کارگران روغن نباتی جهان صبح روز یکشنبه ۲۸خرداد ۹۶ برای چندمین بار در مقابل استانداری رژیم در زنجان تجمع اعتراضی برگزار کردند. یکی از کارگران معترض گفت:‌ «در نتیجه اعتراضهای قبلی نه کسی بیمه بیکاری گرفته و نه به حق خود رسیده است و وقتی کارگران می‌خواهند اعتراض کنند بیان می‌شود که حق ندارید اموال شرکت را توقیف کنید».

یکی دیگر از کارگران گفت: «پس از تعطیلی کارخانه روغن نباتی جهان ۸۷نفر کارگر از محل این کارخانه بیکار شده‌اند».وی افزود: «در حال حاضر تنها ۱۳۰نفر به‌صورت تک‌شیفت در کارخانه روغن نباتی جهان مشغول کارند. و تولید روزانه کارخانه به ۵۰تن نیز نمی‌رسد، در حالی که باید تولید روزانه کارخانه ۴۵۰تن باشد».

تجمع اعتراضی دانش‌آموزان سال سوم دبیرستان در مشهد  – صبح روز شنبه۲۷خردادماه۹۶ جمعی از دانش‌آموزان سال سوم دبیرستان در مشهد در اعتراض به لو رفتن رفتن سوالات امتحانات نهایی در کانال‌های تلگرامی قبل از امتحان تجمع کردند.

تجمع اعتراضی و اولتیماتوم کشاورزان شهرستان رابر کرمان نسبت به انتقال آب هلیل‌رود به سد صفارود- بیش از ۳۰۰تن از کشاورزان و جمعی از دوستداران محیط‌زیست در شهرستان رابر در استان کرمان در اعتراض به انتقال آب هلیل‌رود به سد صفارود و کرمان در محل کار این پروژه تجمع کردند و نسبت به ادامه این پروژه هشدار دادند. یکی از معترضان گفت: مردم امروز با این حرکت خود به عوامل حکومت پیام دادند در صورتی که این طرح که آینده این ۵۵روستا و قریب ۸۰۰هزار نفر مردم جنوب کرمان را به خطر می‌اندازد، به‌طور دائم متوقف نشود با ایستادن جلوی چرخ لودر و بلدوزرها جلوی آن را می‌گیرند.

تجمع اعتراضی کارگران بازنشسته و شاغل هفت تپه –  حدود ۷۰۰نفر از کارگران شاغل و بازنشسته مجتمع نیشکر هفت‌تپه صبح یکشنبه ۲۸خرداد ۹۶مقابل ساختمان اداری این مجتمع تجمع کردند. حدود ۳۰۰نفر از کارگران بازنشسته این واحد که از اسفند ماه سال ۹۵تا هم‌اکنون بازنشسته شده‌اند؛ هنوز نتوانسته‌اند مطالبات بازنشستگی خود را دریافت کند.کارگران شاغل و بازنشسته بخش صنعت «مجتمع نیشکر هفت تپه» با تجمع مقابل ساختمان اداری این واحد در گرمای ۵۰درجه خواستار دریافت مطالبات مزدی و بازنشستگی خود شدند. این کارگران خواستار پرداخت سهم ۴درصدی بازنشستگی خود در مشاغل سخت زیان آور به تأمین اجتماعی هستند و در عین‌حال بابت پاداش بهره‌برداری سالهای ۹۴و ۹۵را از کارفرما طلبکارند. در عین‌حال شماری از کارگران رسمی و روز مزدی شاغل بخش صنعت مجتمع که در اجتماع حضور دارند: می‌گویند که بابت دستمزد بهمن و اسفند سال ۹۴و دو ماه مزد معوقه سال جاری به همراه پاداش وبهربرداری سال‌های ۹۴و ۹۵دست به اعتراض صنفی زده‌اند. به گفته این کارگران در شرایطی امروز دست به تجمع زده‌ایم که دمای هوای

 شهرستان هفت‌تپه به بالای ۵۰درجه رسیده است؛ ولی با این وجود نه کارفرما و نه سایر مسئولان شهرستان شرایط کارمان را درک نکرده وپی‌گیری مشکلاتمان نیستند. هم‌چنین، جدا از مطالبات مزدی، حق بیمه کارگران رسمی و شاغل در چهار ماه گذشته به تأمین اجتماعی پرداخت نشده و دفترچه‌های درمانی آنها از مدتها قبل فاقد اعتبار است.