پسر ترامپ: کری همچنان برای ایران می‌جنگد؛ آیا پول‌هایی که تا کنون فرستاده کافی نیست؟

66

دونالد جونیور ترامپ فرزند دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا چهارشنبه ۱۴ ژوئن نوشت که گمان می‌کند جان کری وزیر امور خارجه پیشین آمریکا همچنان برای ایران می‌جنگد.

اشاره دونالد جونیور ترامپ به دیدار اخیر کری با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در اسلو است. سه‌شنبه مجمع اسلو ۲۰۱۷ با حضور محمدجواد ظریف، فدریکا موگرینی مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، بورگه برنده وزیر امور خارجه نروژ، جان کری و رتنو مرسودی وزیر خارجه اندونزی در اسلو پایتخت نروژ آغاز شد.

در این نشست تعدادی دیگر از مقامات جهان حضور دارند.

فرزند رئیس جمهوری آمریکا در توییتر نوشت: «گمان می‌کنم همچنان برای ایران می‌جنگد. آیا پول‌هایی که آخرین بار برای ایران فرستاد کافی نیست؟».

منظور جونيور ترمپ از پول‌های برای ایران فرستاده شده در توییت، ارسال صندوق‌های چوبی حاوی ۴۰۰ ملیون دلار پول نقد به ایران توسط دولت باراک اوباما رئیس جهوری پیشین آمریکا است.

جان کری وزیر امور خارجه پیشین آمریکا، بسیار در بهبود روابط کشورش با ایران و همچنین به سرانجام رسیدن توافق هسته‌ای تلاش کرد؛ توافقی که دونالد ترامپ رئیس جمهوری کنونی آمریکا آن را «بدترین توافق ممکن» توصیف کرد.

کری همچنین نخستین وزیر امور خارجه آمریکا بود که پس از سال‌ها قطع رابطه دو کشور، با وزیر امور خارجه ایران دیدار کرد.

ماجرای ارسال پول به ایران

سال گذشته روزنامه وال استریت ژورنال آمریکا، ژانویه ۲۰۱۶ جزئیاتی از ارسال ۴۰۰ میلیون دلار پول نقد از سوی دولت اوباما به ایران توسط چمدان را منتشر کرده بود. این رویداد همزمان با آزادی ۴ زندانی آمریکایی از زندان‌های ایران صورت گرفت.

مقامات مذکور اعلام کردند یورو، فرانک سوئیس و دیگر ارزها توسط یک هواپیمای باری بدون نشان به ایران ارسال شد. به گفته این مقامات آمریکا این پول را از بانک‌های مرکزی هلند و سوئیس تهیه کرده بود.

بنا بر گزارش‌ها این پول به عنوان اولین قسط از توافق ۱٫۷ میلیارد دلاری به دست آمده میان دولت اوباما و ایران برای حل دعوای حقوقی چند ده ساله بر سر عدم انجام قرارداد نظامی میان دو کشور در سال ۱۹۷۹ پرداخت شد.

این پرداخت که دادگاه بین‌المللی لاهه به آن رای داده بود. این ارسال با آغاز توافق هسته‌ای میان ایران و گروه ۱+۵ (آمریکا، بریتانیا، فرانسه روسیه و چین پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان) همزمان شد. برپایه این توافق مقرر شد در قبال محدود شدن فعالیت‌های اتمی هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده بر ایران به خاطر این توافق لغو شد.

باراک اوباما ۱۷ ژانویه ۲۰۱۶ بدون اشاره به پرداخت ۴۰۰ میلیون دلار پول نقد گفت: «با اجرای توافق هسته‌ای زندانیان آزاد شده، زمان برای حل این مسئله نیز مناسب بود».

مقامات وقت آمریکایی هرگونه ارتباط میان این پرداخت و آزادی زندانیان را نفی می‌کردند. آنها اعلام کردند که همزمانی این دو موضوع تصادفی بوده است.

منتقدان: اوباما به ایران باج داد

اقدام دولت اوباما در ارسال ۴۰۰ میلیون دلار به ایران، منتقدان جدی در آمریکا داشت. پل رایان رییس جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا با اشاره به گزارش وال استریت ژورنال گفت: «انتشار این گزارش نشان داد دولت اوباما تلاش داشته در پرداخت پول به ایران بابت آزادی ۴ زندانی آمریکایی، مخفی کاری کند».

دونالد ترامپ که نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری بود نیز در صفحه توییتر خود در واکنش به این گزارش ، این اقدام دولت اوباما را یکی دیگر از شکست های پی در پی دولت او در عرصه سیاست خارجی توصیف کرد.