ایران بایستی مازاد ذخایر آب سنگین خود را به یک خریدار خارجی بفروشد

60

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی این هفته اعلام کرد ایران تصمیم گرفته است ۲۰تن از مازاد ذخائر آب سنگین خود را به خارج منتقل کند.

به گزارش خبرگزاری رویتر، مقامهای آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین اعلام کردند ایران گفته است برای این‌که محدودیت تعیین شده در برجام را نقض نکند تصمیم گرفته است ۲۰تن از مازاد ذخایر آب سنگین خود را به خارج از این ایران منتقل کند.

به گفته رویتر اگر ‌چه آب سنگین حساس‌ترین بخش از برنامه اتمی ایران نیست، اما از آنجا که می‌توان از آن در رآکتورهای اتمی برای تولید پلوتونیوم استفاده کرد، ذخائر آن در ایران نمی‌تواند از مرز ۱۳۰تُن بگذرد.

بر اساس توافق اتمی با پنج به‌علاوه یک یعنی برجام، ایران می‌تواند حداکثر ۱۳۰تن آب سنگین ذخیره کند. از ژانویه سال ۲۰۱۶تا کنون میزان ذخایر آب سنگین دو بار از میزان تعیین‌شده فراتر رفته است. این نقض در دوران باراک اوباما صورت گرفت.

واشینگتن گذشتن ذخائر آب سنگین ایران از مرز تعیین‌شده را نقض توافق اتمی ارزیابی می‌کند. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا توافق اتمی با ایران در دوران باراک اوباما، را ‘بدترین توافق’ نامیده است.

طبق توافق هسته‌ای، ایران بایستی مازاد ذخایر آب سنگین خود را به یک خریدار خارجی بفروشد. آمریکا و متحدانش هم پذیرفته‌اند که مازاد این دخائر به عمان ارسال شود.

تصمیم ایران مبنی بر خروج مازاد آب سنگین از کشور در نشست روز سه‌شنبه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مطرح شد و یکی از مقامهای آژانس در این نشست اعلام کرد ۲۰تن از مازاد ذخایر آب سنگین این رژیم به خارج از ایران منتقل خواهد شد.