رواج مصرف قلیان در میان خانم‌های ایرانی

85

رواج مصرف قلیان در میان خانم‌های ایرانی به حد نگران‌کننده‌ای رسیده است. به نظر کارشناسان ضررهای مصرف قلیان حتی از اعتیاد به سیگار بیشتر است. به نظر کارشناسان قلیان یک “تفریح مجاز” در اختیار جوانان قرار می‌دهد.

قلیان، با قلقل آب و پیکر ظریف و طعم‌های خوشمزه‌اش، بیش از سیگار جنبه سرگرم‌کننده دارد، اما به نظر کارشناسان مصداق همان “مار خوش خط‌ وخال” است، زیرا بسیاری از مردم خیال می‌کنند که زیانی ندارد یا زیان آن به اندازه مصرف سیگار نیست؛ درحالیکه قلیان برای اعصاب و دستگاه گردش خون خیلی هم زیانبخش است.

دکتر صمد قدرتی، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، به خبرگزاری مهر گفته است: «توتون‌های استفاده شده در قلیان علاوه بر مضراتی که مشابه سیگار دارند به خاطر مواد افزودنی دیگری که برای طعم بخشیدن و بو بخشیدن به آن اضافه می‌شود ایجاد یک سری علایم حساسیت چه به صورت پوستی و چه به صورت تنفسی می‌کند و در پاره‌ای موارد باعث نمایان شدن آسم خفته در افراد می‌شود.»

به نظر این پزشک کارشناس، قلیان برای سیستم قلبی، عروقی و دستگاه تنفس بسی زیان‌بخش است و پس از چند سال مصرف باعث مشکلات تنفسی می‌شود.

اعتیاد به قلیان

بر خلاف تصور رایج، دور توتون و تنباکویی که با قلیان وارد بدن می‌شود، اعتیادآور است.

طبق گزارش “کمیته مبارزه با استعمال دخانیات وزارت بهداشت”، حدود ۱۵ درصد از جوانان ایرانی به طور مستمر قلیان مصرف می‌کنند و بسیاری از آنها گمان دارند که این تفریحی بی‌ضرر است.

کارشناسان عقیده دارند مواد شیمیایی که در ساخت تنباکوهای قلیان مورد استفاده قرار می‌گیرند دارای فلزات سنگینی هستند که می‌توانند عامل بروز بیماری‌های کبدی یا کلیوی در فرد مصرف‌کننده باشند.