با وجود برجام، آمریکا کماکان ایران را حامی تروریسم می‌داند

42

خبرگزاری رویتر روز شنبه ۳۰ اردیبهشت گزارش داد: دونالد ترامپ احتمالاً فشار بر ایران را پس از پیروزی روحانی حفظ کند

به‌گفته مقامهای سابق آمریکا و تحلیلگران، با انتخاب مجدد روحانی احتمال ندارد شک و تردیدی که دولت ترامپ به دارد که چهره عمومی‌اش مخالف منافع آمریکا و متحدانش است، را تغییر بدهد.

به‌گفته تحلیلگران، به‌نظر می‌رسد دولت دونالد ترامپ احتمال دارد، بخواهد در ارتباط با برنامه‌های تسلیحاتی و همچنین نسبت به آنچه تلاشهای بی‌ثبات کننده تهران در خاورمیانه می‌داند، فشار بر ایران را حفظ کند.

روئل مارک گرِشت کارشناس ارشد بنیاد دفاع از دموکراسی و یک کارشناس سابق ایران در سیا گفت… با وجود برجام، آمریکا کماکان ایران را حامی تروریسم می‌داند.

وقتی روحانی در دوره اول ریاست‌جمهوری به‌سر کار آمد این برداشت بود که سران ایران به غرب بازتر خواهند بود و چهره مقابله‌جویانه خود را تغییر خواهند داد… در حالیکه خامنه‌ای راه باریکه‌یی برای مذاکره توافق اتمی به روحانی داد اما سایر اشکال به‌خصوص آزادیهای سیاسی بیشتر برای مردم ایران توسط او و سپاه پاسداران بلوکه شده‌اند.

رویتر افزود هیچ واکنشی بلافاصله بعد از پیروزی روحانی از طرف دولت ترامپ نبوده است. واشینگتن گفته است حمایت ایران از بشار اسد در جنگ داخلی سوریه، حمایت از شبه‌نظامیان حوثی در یمن و حمایت از شبه‌نظامیان حزب‌الله در لبنان به بی‌ثباتی خاورمیانه کمک کرده‌اند…