شاراپووا پشت در بسته رولان گاروس

50
ماریا شاراپووا، فاتح پنج گرنداسلم تنیس جهان
ماریا شاراپووا، فاتح پنج گرنداسلم تنیس جهان

ماریا شاراپووا، فاتح پنج گرنداسلم تنیس جهان، ماه پیش بعد از پایان دوران محرومیتش به رقابت‌های تنیس بازگشت

برگزارکنندگان تورنمنت اوپن فرانسه، رولان گاروس، می‌گویند ماریا شاراپووا امسال نمی‌تواند در این مسابقات، شرکت کند.

مسئولان رولان گاروس می‌گویند حاضر نیستند که به این تنیس‌باز روس، سهمیه‌ ویژه‌ای برای بازی در این مسابقات اختصاص دهند.

پیشتر گفته می‌شد که برگزارکنندگان این تورنمنت به دلیل رتبه پایین شاراپووا در فهرست رده‌بندی تنیس‌بازان زن جهان، شاید امکان بازی او را با اختصاص یک “وایلد کارت” فراهم کنند.

ماریا شاراپووا در نتیجه محرومیت پانزده ماهه از میادین تنیس، در حال حاضر در رده ۲۱۱ فهرست تنیس‌بازان زن جهان قرار دارد.

این محرومیت به دلیل استفاده از مواد نیروزای غیرمجاز، وضع شده بود.

برنار ژودیچلی فراندینی، رئیس فدراسیون تنیس فرانسه درباره تصمیم رولان گاروس می‌گوید: “می‌توان به یک نفر به خاطر بازگشت از دوران مصدومیت، ‘وایلدکارت’ داد، اما نمی‌شود به دلیل پایان محرومیت دوپینگ این امتیاز را قائل شد.”

خبر غیبت ماریا شاراپووا از مسابقات امسال رولان گاروس در شرایطی منتشر می‌شود که او پیش‌تر در همین رقابت‌ها دو بار قهرمان شده است.

این مسابقات از بیست و هشتم ماه مه جاری، یازده روز دیگر، در پاریس شروع می‌شود و نبودن شاراپووا، نفر اول پیشین تنیس زنان، قطعاُ خبر بدی برای بسیاری از طرفداران تنیس خواهد بود.

رئیس فدراسیون تنیس فرانسه می‌گوید: “برای ماریا ناراحتم و همینطور برای هوادارانش. احتمالاً الان خیلی از طرفداران او غمگین هستند، اما مسئولیت و مآموریت من این است که حافظ منافع و استانداردهای تنیس باشم، بدون این که به نتایج فرعی تصمیماتم اهمیت بدهم.”

زمینه بازگشت او به سطح اول رقابت‌های تنیس، به لطف اختصاص ‘وایلد کارت’ برای بازی در تورنمنت‌های اشتوتگارت، مادرید و رم، فراهم شد. اقدامی که با اعتراض بعضی از تنیس‌بازان دیگر روبرو شد.

شاید یکی از دلایل انصراف مدیران مسابقات اوپن فرانسه برای اهدای سهمیه ویژه به این تنیس‌باز، صدای بلند اعتراض تنیس‌بازان دیگر مثل یوجینی بوشار کانادایی بود که شاراپووا را “متقلب” می‌خواندند.

این اعتراض‌ها در حالی است که مسئولان رقابت‌های ویمبلدون هنوز برای صدور”وایلد کارت” برای او تصمیم نگرفته‌اند.

شاراپووا در حال حاضر به دلیل امتیاز پایین، امکان بازی در مرحله اصلی رقابت‌های ویمبلدون را ندارد، اما قادر است در مرحله مقدماتی این تورنمنت حاضر شود. او بعد از این که از خبر ناخوشآیند مسئولان رولان گاروس، مطلع شد، با یک بدشانسی دیگر نیز مواجه شد و در دور دوم مسابقات مسترز رم، به علت آسیب‌دیدگی از دور بازی‌ها کنار رفت.

این اتفاق در ست سوم بازی با ماریانا لوچیچ بارونی از کرواسی روی داد. او در ست سوم با نتیجه دو-یک از حریفش پیش بود، اما به دلیل مصدومیت ران پا، مجبور به کناره‌گیری از مسابقه شد. اتفاقی تلخ برای تنیس‌بازی که طرفدارانش امیدوار بودند به سرعت بازگشت باشکوه او را در میادین تنیس ببینند.