پای همسر حسن روحانی نیز به رقابت‌های انتخابات ریاست‌جمهوری کشیده شد

193

در حالی که پیش از این، حسین فریدون، برادر رئیس‌جمهور ایران و همچنین برادر اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهوری در مرکز مناظره‌های تلویزیونی و رقابت‌های انتخاباتی دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری حضور داشتند، اینک نام صاحبه عبری، همسر حسن روحانی نیز به انتخابات کشیده شد.

روزنامه کیهان در سرمقاله ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۶ خود با اشاره به سخنان حسن روحانی درباره اینکه رقبایش می‌خواهند در خیابان بین زن و مرد دیوار بکشند، نوشت: « کسی چنین ادعایی را می‌کند که همسران رقیبانش استاد دانشگاه هستند و در جامعه حضوری فعالانه دارند، اما همسر خودش خانه‌‌دار است.»

حسن روحانی در سخنرانی ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۶ خود در همدان گفته بود: « آنها در هشت سال ۸۶۰ هزار خانم را بیکار کردند اما در دولت یازدهم ۷۵۰ هزار بانو سرکار رفتند. اگر شما جوانان در خانه بنشینید، بدانید که در پیاده رو های ما هم دیوار خواهد بود. شما آنها را نمی شناسید من آنها را می شناسم. آنها روزی در جلسه ای تصمیم گرفتند که در تهران و در پیاده رو دیوار بکشند. آنها می خواستند پیاده رو زنانه و مردانه ایجاد کنند، همانطور که در محل کارشان بخشنامه تفکیک جنسیتی را ایجاد کردند.»

سرمقاله‌نویس کیهان در این‌باره نوشت: « ادعا می‌کنند رقیب ما مي‌خواهد مثل دولت قبل زنان را در خانه زنداني کند و وسط خیابانها و پیاده‌روها دیوار بکشد و دختران و پسران را از هم جدا کند!؟ هرچند بیان چنین سخنانی از کم مایه بودن گوینده آن حکایت دارد و توهین به فهم و شعور مردم است، اما اولا چرا نمی‌گویند که دوستان آن روز و حامیان امروز خود آنها بودند که در دهه ۶۰ سنجاق و پونز را در پیشانی دختران فرو می‌کردند و این مقام معظم رهبری بود که آن زمان در مقابل آنها ایستادند و جلو دیوار کشی در دانشگاه‌ها را گرفتند. ثانیا کسي چنین ادعایی می‌کند که اکنون با سیاست‌های اقتصادی نادرستش و تعطيلي کارخانه‌ها نه تنها زنان، بلکه مردها را هم خانه نشين کرده است!. ثالثا کسی چنین ادعایی را می‌کند که همسران رقیبانش استاد دانشگاه هستند و در جامعه حضوری فعالانه دارند، اما همسر خودش خانه‌‌دار است.»

سخنان حسن روحانی درباره دیوارکشی توسط رقیبانش واکنش‌های مختلفی را در پی داشت. سعید جلیلی عضو شورای امنیت ملی و مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای ایران در دیدار گروهی از دانشجویان با انتقاد از آنچه “فرافکنی جریان دولتی برای پاسخ ندادن به عملکرد ۴ ساله خود” نامید، گفت: «امروز اگر از “دیوار کشیدن در پیاده رو” حرف میزنند برای این است که میخواهند بین عملکردشان در ۴ سال گذشته و ۴ سال آینده دیوار بکشند. بحث دیوار کشیدن بهانه است تا کارنامه شان را بپوشانند و همین نشان میدهد برای ارایه کارنامه چقدر دستشان خالی است!»

سید ابراهیم رئیسی، کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ایران نیز گفت: « ما دیواری بین چپاول‌گران و حقوق مردم خواهیم کشید.»

صاحبه عربی که از او با نام صاحبه روحانی نیز یاد می‌شود، دخترخاله و همسر حسن روحانی است او در سال ۱۳۳۳ در شهر سرخه استان سمنان به دنیا آمد و در سال ۱۳۴۷ با روحانی ازدواج کرد. به گزارش ایسنا، عربی خانه‌دار است و به فعالیت سیاسی و یا اجتماعی چندانی مشغول نیست.