نفت و پول نقد ایران در خدمت پیشرفتهای موشکی کره شمالی

136

نفت و پول نقد ایران در خدمت پیشرفتهای موشکی کره شمالی قرار دارد. گزارشی از تلویزیون فاکس نیوز ۲۰اردیبهشت ۹۶:

به نظر می‌رسد ایران و کره شمالی در زمینه تکنولوژی موشکی، در حال همکاری با یکدیگر هستند.

کارشناسان منع تکثیر تسلیحات کشتار جمعی مدتهاست مظنون هستند که کره شمالی و ایران در زمینه برنامه غیرقانونی موشکی خود، تبادلات تخصصی با یکدیگر دارند.

جفری لوییس، کارشناس منع تکثیر موشکی: «اولین موشکهایی که ما در ایران دیدیم نسخه‌های کپی شده از موشکهای کره شمالی بودند و طی سالهای بعد، ما شاهد عکسهایی از مقامات کره شمالی و ایران در کشورهای یکدیگر بودیم»

وقتی ایران در اواخر ژانویه دست به یک آزمایش موشک بالستیکی زد، پنتاگون گفت این آزمایش بر اساس طراحی کره شمالی بود. تابستان گذشته ایران اقدام به پرتاب یک موشک دیگر مشابه موشک کره شمالی کرد. این موشک، پیشرفته‌ترین موشکی است که تا این تاریخ پیونگ یانگ آزمایش کرده است. موشک شهاب ایران مشابه موشکهای کره شمالی است.

جفری لوییس: «در گذشته ما چیزهایی را در کره شمالی می‌دیدیم که در ایران هم رویت می‌شدند. در سالهای اخیر ما یک سری پدیده‌های کوچک دیده‌ائیم که ابتدا در ایران ظاهر شدند و بعد در کره شمالی مشاهده شدند. در نتیجه این سؤال پیش می‌آید که شاید تبادلاتی که ابتدا عمدتاً از کره شمالی به ایران بود، اکنون وارد ریل عکس شده است»

پرتاب اژدر توسط ایران

روز سه‌شنبه گذشته ایران تلاش کرد یک موشک کروز را از طریق پرتاب یک اژدر توسط زیردریایی آن را آزمایش کند، اما ناکام ماند. این زیردریایی، طراحی کره شمالی است. تنها دو کشور در جهان این نوع زیردریایی را بکار می‌گیرند و آن هم کره شمالی و ایران هستند. زیردریایی‌های کوچک، در آبهای کم عمق بکار گرفته می‌شوند تا به‌طور بسیار زیرکانه‌ای به هدف خود نزدیک شوند…

تیلرسون تلاش می‌کند حمایت بیشتری برای تحریمهای ملل‌متحد علیه کره شمالی به‌دست آورد. او با رهبران آسیایی در وزارت‌خارجه ملاقات کرد.

فدراسیون دانشمندان آمریکایی اسنادی را گردآورده که نشان می‌دهند از سالهای ۱۹۸۰ تاکنون چگونه نفت و پول نقد ایران به کره شمالی کمک کرد تا برنامه موشکی خود را پیش ببرد. اکنون برخی از پیشرفتهای مزبور، در ایران مشاهده می‌شوند.