در ۲۰ ولایت افغانستان خبرنگار زن حضور ندارد

132

نهادهای مدافع آزادی بیان و رسانه‌های افغانستان، روز سه‌شنبه ۲ می ۲۰۱۷ در یک گردهمایی گفته‌اند که به دلیل تهدیدات امنیتی، در بیش از ۲۰ ولایت افغانستان خبرنگاران زن حضور ندارند.

به گزارش خبرگزاری “افق” رحیم الله سمندر، رئیس انجمن خبرنگاران آزاد در یک گردهمایی زیر نام “نشست ملی مصونیت خبرنگاران” در کابل صحبت کرده، از موجودیت خشونت علیه خبرنگاران در افغانستان اظهار نگرانی کرده گفته است “سال گذشته وضعیت رسانه‌ها و آزادی بیان در افغانستان بسیار وخیم بوده، که در سال گذشته ۱۲۸ مورد خشونت به شمول ۱۴ مورد قتل خبرنگاران در سراسر افغانستان ثبت شده است.”

وی گفته است، ولایت‌های هلمند، فراه، بادغیس، کندز، سرپل، غزنی، دایکندی، کنر و نورستان از جمله ولایت‌های هستند که بیشترین تهدیدهای امنیتی علیه خبرنگاران در آنجا وجود دارد.

“فهیم دشتی”، عضو فدراسیون خبرنگاران افغانستان، ضمن نگرانی از حضور کم رنگ خبرنگاران زن در ولایت‌های افغانستان افزود که تبعیض جنسیتی نیز از مشکلات عمده در عرصه آزادی بیان و مطبوعات است که زمینه‌ فعالیت زنان خبرنگار را محدود کرده است.

این در حالی است که چندی پیش سازمان گزارشگران بدون مرز با نشر گزارشی از وضعیت جهانی آزادی بیان، افغانستان را یکی از کشورهای خطرناک برای خبرنگاران معرفی کرده بود. در این گزارش از برخی ولایت‌های افغانستان به دلیل وضعیت نامناسب خبرنگاران به عنوان سیاه چال اطلاعاتی یاد شده است.