توافق اتمی با ایران باید به‌طور کامل بازبینی شود

55

توافق اتمی با ایران باید به‌طور کامل بازبینی شود. این اظهارات مقامهای ارشد دولت ترامپ و کارشناسان هسته‌یی است:
تلویزیون فاکس نیوز ۹اردیبهشت ۹۶:‌
این افشاگری در آستانه مذاکرات گروه پنج به‌علاوه یک در وین صورت گرفت».
رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا می‌گوید توافق اتمی با ایران برای ممانعت از تولید سلاح اتمی توسط این رژیم، شکست خواهد خورد.
دیوید آلبرایت کارشناس اتمی و بازرس سابق بین‌المللی گفت: «امیدوارم که در کمیسیون مشترک در وین، آمریکا بگوید این توافق به‌صورت قاطع تری اعمال خواهد شد، شرایط آن به‌طور جدی‌تری تبیین خواهد شد و ایران دیگر نمی‌تواند مرتکب چند بار نقض بدون عواقب آن شود».
دولت اوباما توافق اتمی با ایران را به‌عنوان توافقنامه جداگانه قلمداد می‌کرد تا فقط به برنامه اتمی ایران بپردازد.
دولت ترامپ می‌گوید این توافق باید همچنین سایر رفتارهای مهاجمانه ایران از قبیل برنامه موشکهای بالستیکی، حمایت از سازمانهای تروریستی بین‌المللی و زندانی کردن شهروندان آمریکایی را نیز در بر بگیرد. این‌که آمریکا به چه صورت با ایران مقابله خواهد کرد، هنوز روشن نیست.
مارک تونر، سخنگوی وزارت‌خارجه آمریکا: «وقتی ما نتیجه‌گیریها را نهایی کردیم، با چالشهایی که ایران در منطقه ایجاد کرده بهتر برخورد می‌کنیم. تا وقتی که این بررسیها تکمیل شوند، ما سعی خواهیم کرد اطمینان پیدا کنیم ایران به التزاماتش نسبت به برجام مقید باقی بماند».
همچنین گزارشی از پولوتیکو که به‌تازگی منتشر شده وجود دارد که عنوان آن این است: افشای معامله مخفیانه اوباما با ایران. …
دیوید آلبرایت: … «تصمیم دولت اوباما برای به‌دست آوردن توافق اتمی با ایران به هر قیمت، احیای منع تکثیر تسلیحات کشتار جمعی و برگرداندن آن به مسیر خود را به‌طور جدی مختل کرد. اکنون دولت ترامپ مجبور است مشکلاتی که آنها به‌وجود آوردند را حل و فصل کند».