مناظره یا میدان جنگ سرد و آبرو ریزی رد صلاحیت نشده ها

90

«بزرگ نمایی ضعفهای دولت»، «تخریب دستاوردهای نظام»، «قالیباف در دوزخ مناظره»، «اسحاق قالی را بافت»، «دستهای خالی دولت»، «خویش و قوم مداری» و «دو سر باخت روحانی»، از جمله عبارتهایی است که در توصیف مناظره روز جمعه رسانه‌های دو جناح نظام رو پر کرده.

ایرنا ۹ اردیبهشت۹۶ به‌نقل از یک کارگزار این جناح تحت عنوان معاون سیاسی استانداری تهران به جناح رقیب هشدار داد نوشت:‌ «نباید با بزرگ نمایی ضعفهای دولت، در جهت تخریب دستاوردهای نظام حرکت کنیم. مبادا ناخواسته به دشمن پاس دهیم و از نتایج درخشان اقدامات نظام که در این دوره، دولت و مجموعه حاکمیت در تحقق آن نقش آفرین بوده‌اند غافل شویم و بر آنها چوب حراج بزنیم». از طرف جناح مقابل هم کیهان ۹اردیبشهت۹۶ با تیترهای صفحه اول خود چوب حراج به حسن روحانی و کارنامه‌اش زدند: «اولین زنگ حساب دستهای خالی کار دست دولت داد»، «احمد خاتمی: رئیس جمهوری می‌خواهیم که قانون مدار باشد نه خویش و قوم مدار»، «دولت یازدهم در رشد واردات رکورد زد! رتبه چهارم در بین ۱۷۵ کشور جهان»  حسین شریعتمداری نماینده ولی فقیه در کیهان نیز گفت: «در مناظره دیروز دستان خالی آقای روحانی و دولتش بر همگان برملا شد. ایشان در ۴سال گذشته در مصاحبه‌ها، گزارشها و کنفرانس‌های خبری حضوری یک‌جانبه داشت و اجازه نقد دولت به کسی داده نمی‌شد. وی درباره حضور ضعیف روحانی در مناظره و احتمال باقی‌ماندن جهانگیری به جای او تا مرحله آخر انتخابات، تصریح کرد: باید صبر کرد؛ چون خود جهانگیری گفته بود که برای کمک به روحانی آمده، البته این امر با یکی از اصول قانون اساسی مغایرت دارد. به نظرم باید در این باره گفت ‘شد غلامی که آب جوی آرد، آب جـوی آمـد و غـلـام بــبــرد.’ » (تسنیم- ۹اردیبهشت۹۶)

رسانه‌های جناح روحانی نیز با سوار شدن بر موج نفرت مردمی از رئیسی و با یادآوری جنایتهای قاضی مرتضوی جلاد و احمدی‌نژاد، جناح رقیب را در «دوزخ مناظره» توصیف کرده‌اند:

«قالیباف می‌خواهد دوران به‌سر آمده سیاسی‌اش را در پس کردارها و گفتارهای به‌ظاهر متفاوت پنهان کند، در حالی‌که به‌نظر می‌رسد رئیسی بیشتر بر آن است تا بدون تداعیِ احمدی‌نژاد از توان جریانِ او استفاده کند. همین رویکرد موجب شده تا سعید مرتضوی با دعوت یا بدون دعوت رهسپار مسجد حُظیره یزد شود. عملکرد مرتضوی یادآور این حکایت است که «شترسواری دولا دولا نمی‌شود!» بی‌شک حضورِ بهنگام یا ناهنگام مرتضوی در ریزش آرای رئیسی در شهرهای بزرگ تاثیر بسیار خواهد داشت. حضور مرتضوی را چه جدی بگیریم و چه نگیریم، معلوم می‌شود که رئیسی و قالیباف بیش از آن‌که نامزدهای انتخاباتی بعد از ٨٨ باشند به دوره‌های قبل از آن تعلق دارند و هنوز در آن فضا تنفس می‌کنند». (شرق- ۹ اردیبهشت۹۶)

همین روزنامه در مطلب دیگری با عنوان «اصولگرایی شتک زده» با اشاره به این همانی رئیسی – قالیباف با احمدی‌نژاد می‌نویسد: «اینها چنان دچار پراکندگی در مفاهیم کلی خود شده‌اند که خروجی‌شان شبیه آش شله‌قلمکاری است که به هیچ گفتمان مستقلی نمی‌ماند».

اعتماد ۹اردیبهشت ۹۶ نوشت: «از بین شش شرکت‌کننده در این مناظره رئیسی بازنده جدی این مناظره بود… قالیباف کاملاً با شیوه‌های احمدی‌نژاد ظاهر شد… در این میان اما یک مشکل وجود دارد، این‌که چنین ژستهایی به شیوه مدیریت و کارنامه آقای قالیباف نمی‌خورد و سازگاری ندارد. قالیباف هرگز مدیرت محرومیت‌گرا نداشته است که امروز چنین ادعایی می‌کند».