آلن درشویتز: ما به رئیس‌جمهور اختیار می‌دهیم که هر اقدام نظامی علیه ایران را به عمل آورد

585

آلن درشویتز حقوق‌دان برجسته بین‌المللی به فاکس‌ نیوز می‌گوید:‌ باید آنچه در مقدمه توافقنامه اتمی با ایران آمده مانند متن آن، لازم‌الاجرا کنیم.

تلویزیون فاکس نیوز ۴اردیبهشت ۹۶:‌ حسن نیتی که قرار بود ایران بعد از توافق اتمی نشان دهد، نشان نداده است به همین دلیل دولت ترامپ و متحدان خواستار بازبینی این توافق هستند.

این توافقنامه هرگز توسط ایران به امضا نرسیده است، در نتیجه، آیا اصلاً توافقنامه‌ای در کار است؟

آلن درشویتز حقوق‌دان برجسته بین‌المللی: توافقنامه‌ای در کار است و ما میلیاردها دلار را به آنها برگرداندیم و آنها نیز به‌طور واقعی توسعه برنامه اتمی خود را متوقف کردند اما این توافقنامه به هیچ‌وجه بهتر از توافقنامه‌ای که دولت کلینتون با کره شمالی بست نمی‌باشد. ببینید کره شمالی چکار کرد. ما با آنها توافق کردیم، آنها توافق را زیر پا گذاشتند و حالا هم یک زرادخانه اتمی دارند که گزینه‌های موجود ما را برای ممانعت از دستیابی آنها به سیستمهای موشکی که می‌توانند با حمل کلاهک اتمی به سواحل غربی آمریکا برسند، محدود کرده است.

ما باید از اشتباه وحشتناکی که در مورد کره شمالی کردیم درس بگیریم و نگذاریم در مورد ایران، این اشتباه تکرار شود. من فکر می‌کنم این یک توافقنامه وحشتناک با ایران است اما فکر نمی‌کنم که باید آن را پاره کرد.

ما باید بخش اول این توافق را اعمال کنیم، آنجا که می‌گوید ایران بار دیگر تأیید می‌کند هیچوقت تحت هیچ شرایطی در پی تولید تسلیحات اتمی نخواهد رفت. ما نیاز داریم که کنگره اکنون این قانون را فعال کند و بگوید که این بخشی از سیاست خارجی آمریکا است و اگر ایران در پی تولید تسلیحات اتمی برود، ما به رئیس‌جمهور اختیار می‌دهیم که هر اقدام نظامی لازم را برای متوقف کردن آن، به‌عمل آورد.