آنچه باید در باره انتخابات فرانسه بدانیم

34

۱۱ نامزد انتخاباتی برای کسب قدرت در فرانسه شرکت می‌کنند. این انتخابات چگونه برگزار می‌شود و کدام نامزدها شانس بیشتری برای پیروزی دارند؟ … پاسخ به چند پرسش در رابطه با انتخاباتی که در سایه ترور برگزار می‌شود.

انتخابات ریاست جمهوری در فرانسه به طور مستقیم با رجوع به آرای همگانی برگزار می‌شود. نزدیک به ۴۷ میلیون فرانسوی واجد رای می‌توانند در روز یکشنبه (۲۳ آوریل / ۳ اردیبهشت) رئیس جمهور خود را انتخاب کنند. برای راه‌یابی به کاخ الیزه باید بیش از ۵۰ درصد آرا را کسب کرد. بر اساس نظرسنجی‌هایی که تاکنون انجام شده‌اند، حداکثر آرایی که نامزد پیروز در این انتخابات به‌دست خواهد آورد، حدود ۲۴ درصد خواهد بود.

به همین دلیل انتخابات به دور دوم کشیده خواهد شد که دو هفته بعد، یعنی در روز ۷ ماه مه برگزار می‌شود.

بیشترین میزان آرایی که تاکنون در دور نخست انتخابات ریاست جمهوری فرانسه توسط یک نامزد کسب شده، ۴۴ درصد بوده که در سال ۱۹۶۵ به شارل دو گل تعلق گرفت.

کدام نامزدها شانس راه‌یابی به دور دوم را دارند؟

در این انتخابات ۱۱ نفر برای کسب قدرت در فرانسه رقابت می‌کنند. بر اساس نظرسنجی‌هایی که تاکنون انجام شده‌اند، پنج نامزد به دور دوم راه خواهند یافت که در صدر آنها امانوئل مکرون قرار گرفته است. او به عنوان نامزد مستقل وارد گود انتخابات شده، اما پیش‌تر وزیر دارایی در دولت فرانسوا اولاند، رئیس جمهور سوسیالیست فرانسه بود.