چرا تفاوتی بین روحانی و رئیسی نیست؟

242

سیاست های کلان نظام مقدس! توسط خامنه ای تعیین می‌شود و هرکس رئیس جمهور این نظام بشود موظف به اجرای آن است.  این روزها این پرسش پیش می‌آید که آیا بهتر نیست برای آنکه جلوی ریاست جمهوری رئیسی گرفته شود به روحانی رأی بدهیم؟ زیرا هر چه باشد روحانی معتدل تر از اوست و اگر رئیسی بر سر کار بیاید آزادی های اجتماعی محدودتر می‌شود، و بگیر وببند راه می‌افتد. در برابر این پرسش یک چالش وجود دارد؛ آیا اصلا باید در چنین انتخاباتی شرکت کنیم یا خیر؟ آیا رأی دادن در جهت منافع عموم مردم است یا به زیان آن؟  در ابتدا باید به این پرسش پاسخ داد که اگر رئیسی، رئیس جمهور بشود یا روحانی چه تفاوت هایی برای مردم وجود خواهد داشت؟ برای پاسخ به این موضوع از چند زاویه می‌توان وارد شد:

اقتصادی:

سیاست های کلان اقتصادی نظام توسط خامنه ای تعیین می‌شود و در پایه هم چیزی به جز بهره برداری و فروش بی دردسر نفت و گاز نیست. اگر به آمار و ارقامی که توسط دولت روحانی طی یکماه اخیر منتشر شده تا نشان دهد این دولت باعث رشد اقتصادی کشور شده است، نگاهی بیندازیم، هیچ چیز به جز امکان فروش نفت و گاز نیست که در نتیجه برجام، نظام از آن برخوردار شده است. تمامی دولت های قبلی نیز از اقتصاد فهمی غیر از این نداشته اند.

 سیاسی:

سیاست های کلان نظام توسط خامنه ای مشخص می‌شود. به عنوان نمونه در زمینه تعامل و کنار آمدن با آمریکا، خامنه ای از سال ۸۸ اقدام کرد و توانست به این وسیله حرکت های اعتراضی در داخل کشور را در آن سال، با یک راحتی خیال که در عرصه بین المللی نصیبش شده بود، سرکوب کنند. فکر مذاکره بر سر پرونده اتمی نیز از بهار سال ۹۲ یعنی پیش از بر سر کار آمدن حسن روحانی اجرایی شد و از همان موقع مذاکرات بین «نظام مقدس»! و «شیطان بزرگ» با واسطه گری عمان انجام می‌شد. بدون رضایت خامنه ای، روحانی و تیم او امکان توافق نهایی با آمریکا بر سر موضوع اتمی را نداشتند.

 اجتماعی:

در زمینه اجتماعی، سیاست های کلان نظام توسط خامنه ای مشخص می‌شود. با یک مثال ساده شاید بشود موضوع را روشن کرد؛ از ابتدای انقلاب ۵۷ حکومت با اعلام حجاب اجباری تلاش کرد تا نوع مطلوبی که از پوشش در نظر داشت را بر زنان تحمیل کند. هرچند سیاست حجاب اجباری با استفاده از قدرت حکومتی پیش رفت اما هرگز حکومت موفق نشد تا شکل مطلوبی از حجاب را که در نظر داشت اجرایی کند و چیزی که امروز عموم زنان ایران به عنوان حجاب استفاده می‌کنند با فرهنگ و ارزش های ولایت فقیه در تعارض آشکار است.   وقتی در اساس تفاوتی بین هیچکدام از کاندیداها نیست، چه دلیلی برای رای دادن وجود دارد؟! زیرا به واسطه رای دادن، تنها خامنه ای اعلام می‌کند که نظامش از مشروعیت برخوردار است.  او بعد از چهاردهه که از تسلط ولایت فقیه بر کشور می‌گذرد کماکان در پی کسب مشروعیت است. در تأیید همین ضرورت مصطفی کواکبیان در جلسه علنی مجلس! گفت: «همانگونه كه مقام معظم رهبری در سخنان ابتدای سال درمورد انتخابات فرمودند، آنچه برای ایشان حائز اهمیت فراوان است، مشاركت گسترده و حماسی مردم در پای صندوقهای رای در روز ۲۹اردیبهشت است.

 خداوند را شاهد می‌گیرم كه از جمله مهمترین اهداف ما در انتخابات پیش رو همین است و بس»! [رادیو فرهنگ جلسه علنی مجلس ۳۰ فروردین ۹۶]