دیدار ملک سلمان با العبادی در حاشیه نشست سران عرب

42

خادم حرمین شریفین ملک سلمان بن عبدالعزیز آل سعود، چهارشنبه ۲۹ مارس در حاشیه نشست سران کشورهای اتحادیه عرب که در اردن در حال برگزاری است، با حیدر العبادی نخست‌وزیر عراق، دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این دیدار بر سر روابط برادرانه میان دو کشور دوست و برادر و راه‌های توسعه این روابط گفت‌وگو شد. همچنین شماری از موضوعات مورد بحث در نشست سران، مورد بحث قرار گرفت.

اردن میزبان بیست‌وهشتمین نشست سران کشورهای عرب است. حیدر العبادی در سخنرانی خود در این نشست گفت که ملت‌های عرب امروز به رهبران خود می‌نگرند و همه رهبران باید مسئولیت خود را تحمل کرده و تصمیمات لازم را بگیرند. او تاکید کرد که باید جلوی دخالت‌های خارجی را در تصمیم‌های کشورهای عربی گرفت.

او افزود: «هیچ کشوری نمی‌تواند به تنهایی در امنیت زندگی کند. خوشحالی ما در شکست داعش مگر با شکست تروریسم در همه کشورهای عربی، تکمیل نخواهد شد».

او بر اهمیت تعمیق اعتماد میان شهروندان و اتحادیه عرب، تحقق ثبات، پایان دادن به اختلاف‌ها و تنش‌های جانبی و چند دستگی‌های منطقه‌ای تاکید کرد.

العبادی گفت که موضع عراق در قبال مسائل بزرگ از جمله مناقشه فلسطین، موضعی روشن است.

او گفت: «خواستار موضعی عربی در قبال هرگونه تعرض به حاکمیت ملی عراق هستم تا اجازه چنین اقدامی داده نشود و خط قرمزی در روابط میان کشورها شناخته شود».

درباره جنگ علیه داعش، العبادی گفت: «اگر اتحاد عراقی‌ها نبود، نمی‌توانستیم داعش را شکست بدهیم. ارتش عراق در همه کشور مورد استقبال قرار می‌گیرد».

او افزود: «داعش با ادعای نمایندگی اسلام، جهان را فریب داد. با این که گروهی تروریستی است که پیروان همه ادیان و طوایف را کشت و جنایت‌هایش، همه مردم عراق را شامل شد».