ترامپ می‌خواهد چنگالهای ایران را در منطقه بکشد

121

دکتر محمد العامری مشاور رئیس‌جمهور یمن به العربیه گفت ایران که با پیشرویهای ارتش ملی یمن روبه‌رو شده ارسال سلاح و مهمات برای شبه‌نظامیان حوثی را افزایش داده است:

دکتر محمد العامری:

کسانی که سابقه امر را می‌دانند علت عجله ایران برای حمایت از حوثی‌ها را می‌فهمند. یک دلیل اصلی وجود دارد و آن پیروزیهای ارتش ملی و مقاومت مردمی یمن در صحنه جنگ است. ایران تلاش می‌کند هم‌پیمانانش را نجات بدهد.

از طرف دیگر در میان کودتاگران حوثی صحبتهایی در مورد شکست ایران شروع شده که آنها را به میان آتش و مهلکه کشانده و در میانه راه به آنها پشت کرده است.

لذا ایران تلاش می‌کند که این صدا ها را ساکت کند.

العربیه: دکتر صالح السعیدی آیا می‌توانیم به دلایلی که گفته شد اضافه کنیم که ایران از هر گونه عکس‌العمل آمریکا می‌ترسد، چونکه الآن در پیگیری گزارشها و اظهارنظرها و تحلیلها می‌بینیم که آمریکا در زمان ترامپ می‌خواهد چنگالهای ایران را در منطقه بکشد و نفوذ آن را به کنترل در آورد و چه بسا که بخواهد به مرزهای داخلی‌اش باز گرداند، آیا ایران می‌خواهد از فرصت استفاده کند؟

دکتر صالح السعیدی نویسنده سیاسی: همان‌طوریکه می‌گویید به نظر من ترامپ می‌خواهد چنگالهای ایران را بکشد. دولت آمریکا دخالت ایران در سوریه و عراق را پیگیری می‌کند. ایران یک رژیم توسعه‌طلب است و می‌خواهد در کشورهای عرب نفوذ کند. این منطقه سنی‌نشین است. کشوری که امکان دارد در مقابل ایران بایستد عربستان سعودی است که در مقابل نفوذ ایران می‌ایستد. در نتیجه تمامی تلاشهای ایران این است که عربستان سعودی را در گیر جنگ و مشکلاتی کند که در یمن یا بحرین یا در منطقه خلیج وجود دارد. یک دلیل دیگر هم وجود دارد و آن درگیر کردن عربستان سعودی در مشکلات یمن برای جلوگیری از نقش برجسته و حیاتی عربستان سعودی در سوریه و عراق است. ایران عقیده دارد که منافعش در این است که عربستان سعودی را به جنگ یمن مشغول کند.

یمن برای ایران سوخت و آتشی است که باید ادامه داشته باشد تا اهداف سیاسی آن محقق شود.

برای ایران مهم نیست که غیرنظامیان کشته شوند یا کشور ویران شود.