طرح دو فوریتی مجلس ایران بعد از انتخابات در رابطه با برجام چیست؟

143

واکنشهای آمیخته به نگرانی نسبت به تحریمهای جدید آمریکا و طرح تحریمهای بیشتر در سنای این کشور، به جنگ در درون حکومت تبدیل شده است.

فواد ایزدی از جناح اصولگرا دولت روحانی را مورد حمله قرار داد و گفت: «طرف آمریکایی هدفش از برجام این بود که یکی از اهرمهای قدرت ایران را که همان انرژی هسته‌یی بود از دستش بگیرد و برخی نیز در داخل کشور فکر می‌کردند آمریکا به‌دنبال تعامل با ماست که تفکر صحیحی نبود. آمریکا به روح و به متن برجام پایبند نخواهد بود و دولت ایران هم در این خصوص عکس‌العمل مناسبی نشان نخواهد داد». (جوان آنلاین ۵فروردین۹۶)

حداد عادل، نیز ضمن ابراز نگرانی از وضعیت برجام گفت: «برجام به یک موضوع تبلیغاتی برای جریان سیاسی طرفدار دولت مبدل شده.. و حرفهای ضد و نقیض وضعیت برجام را متزلزل کرده است. بنابراین برجام در انتخابات سال ۹۶ معنای انتخابات سال ۹۴ را نخواهد داشت». (خبر روز۵فروردین۹۶)

در میان واکنشهایهمین جناح، شاهد نمونه‌های مضحک هم هستیم. از جمله بروجردی رئیس کمیسیون امنیت مجلس گفته است: «در نخستین جلسه رسمی مجلس پس از تعطیلات، طرحی دو فوریتی را در خصوص تروریستی بودن ارتش و سازمان اطلاعاتی آمریکا مطرح خواهیم کرد». ( مهر۶فروردین۹۶)

اما در جناح روحانی، شاهد واکنشهای ضد نقیض هستیم. مثلاً فلاحت‌پیشه عضو کمیسیون امنیت مجلس از یک طرف تحریمها را نقض برجام توصیف می‌کند و از طرف دیگر در تلاش برای دفاع از برجام می‌گوید: «از آنجایی که شرایط بین‌المللی برای عدم اجرا یا پاره‌ کردن برجام فراهم نیست، آمریکایی‌ها سعی می‌کنند با تحریم‌های جدید امکان استفاده نظام از شرایط پساتحریم‌ را دشوار کنند». (بازار خبر ۵فروردین ۹۶)

در یک نمونه دیگر حسین شیخ الاسلام مشاور ظریف در واکنش به طرح تحریمهای جدید در سنای آمریکا گفت: «طبعا این طرح نقض برجام و زورگویی است» و در جایی دیگر گفت: «جنگ فعلی دشمن در بعد اقتصادی است و تمام انرژی‌شان را صرف می‌کنند تا از این بخش به ما فشار بیاورند» و نتیجه می‌گیرد که «باید در داخل در مقابل این توطئه‌ها اتحاد داشته باشیم و به این مسأله واقف باشیم که هدف توطئه در ایران چپ و راست نیست بلکه هدف اقدامات آنان علیه جمهوری اسلامی است». (باشگاه خبرنگاران جوان ۵فروردین۹۶)

برخی دیگر هم برای گریز از این تناقض، از اشاره به تحریمها خودداری و به تأکید بر ضرورت ادامه برجام بسنده می‌کنند.

مثلاً  انصاری مشاور حقوقی روحانی می‌گوید برجام سند محکمی است و دولت توانسته است آرامش و امید سیاسی را در جامعه گسترش دهد.

مهمتر از همه خود روحانی است که با خودداری از اشاره به تحریمهای اعمال شده و در پیش رو، به تبلیغ برای برجام پرداخت و گفت: «امروز در سایه اعتماد و امید، صادرات نفت خام و میعانات نسبت ‏به قبل از اجرای برجام، حداقل ۲ برابر افزایش داشته است و این مسیر درست را باید هم‌چنان ‏ادامه داد».‏  (تسنیم ۶فروردین۹۶)

اینکه  در نخستین جلسه رسمی مجلس پس از تعطیلات، طرح دو فوریتی را در خصوص تروریستی بودن ارتش و سازمان اطلاعاتی آمریکا مطرح کنند و اینکه چه تضادی را برای حکومت حل خواهد کرد و چه مشکلاتی برای ارتش و سازمان اطلاعاتی آمریکا پیش خواهد آورد!بماند!