هفت‌سین دختری که قرار نیست کسی برایش دل بسوزاند

72

آیسان دختر ۱۱ ساله‌ توان‌یابی است که مادرش صفحه‌ای در اینستاگرام دارد. او از زندگی خانواده‌اش که در آن امید و نگرش مثبت به زندگی جاری است عکس و ویدیو می‌گذارد. عکس نوروزی این خانواده دلیلی شد برای گفت‌وگویی در این‌باره.

یکی ماهی قرمز می‌گذارد، دیگری نه. یکی قرآن می‌گذارد و آن یکی دیوان حافظ یا دیوان شمس. شاید همین نکات تنها تفاوت موجود در هزاران عکس سفره هفت‌سین باشد که از یکی دو روز قبل و تا یکی دو روز بعد از لحظه سال تحویل چون سیلابی در شبکه‌های اجتماعی عموم ایرانیان جاری می‌شود. البته این سیلاب ویرانی به همراه ندارد، بلکه برای چند روزی در جهان آن‌لاین دنیایی می‌سازد پر از رنگ و آینه و شمعدان‌های کوچک و بزرگ.

در بسیاری از عکس‌های مرتبط با هفت‌سین که در روزهای آخر اسفند و ابتدای فروردین منتشر می‌شوند، و با هشتگ “نوروز” یا “هفت‌سین” قابل جستجویند، هیچ فردی حضور ندارد و عکس تنها از سفره‌ی هفت‌سین گرفته شده است. در بسیاری نیز خانواده‌ها یا زوج‌ها و دوستان کنار سفره نشسته یا ایستاده‌اند. اما حضور افراد مختلف هم از یکدستی عکس‌ها در یک نگاه کلی کم نمی‌کند.

شاید از همین روست که حضور یک دختر ۱۱ ساله که با ناتوانی جسمی و حرکتی متولد شده یکی از این عکس‌ها را از دیگران متفاوت می‌کند؛ دختری که قرار نیست کسی دلش برایش بسوزاند و در جامعه‌ای که عموما کودک توان‌یاب در خانه و از نظرها پنهان می‌ماند تا “سوژه نگاه‌های خیره نباشد” این عکس حرفی بیش از یک شادباش نوروزی دارد.

خصوصا که این عکس تصویری برای فعالیتی خیریه مثل جمع‌آوری پول جراحی و از این قبیل که این روزها یکی از فعالیت‌های “سلبریتی‌های اینستاگرام” محسوب می‌شود نیست. این عکس یک عکس خانوادگی است:

هفت‌سین، نور بهاری، مادر، پدر، آیسان، دختر ۱۱ ساله‌ی توان‌یاب، و برادر کوچک‌ترش سپنتا. این عکس در صفحه سارا علیجانی مهرپایدار، مادر آیسان، منتشر شده است. در این صفحه (@happywithlittlethings) که به صورت عمومی در دسترس است زندگی روزانه یک خانواده که یکی از فرزندان‌شان توان‌یاب است با دیگران به اشتراک گذاشته می‌شود.

چیزی که در این صفحه جریان دارد حس خوشبختی یک خانواده است که شاید برای جامعه‌ای که عادت به دیدن شادی به رغم وجود چنین چالش روزانه‌ای ندارد موضوعی نو باشد.

عکس‌ها و توضیحات آن‌ها برای مخاطب این آگاهی را فراهم می‌کنند که زندگی با کودکی با شرایط متفاوت چگونه است.

سارا علیجانی مهرپایدار در گفتگویی نوروزی با دویچه وله می‌گوید که از سال ۲۰۱۴ در اینستاگرام حضور داشته است اما صفحه‌اش خصوصی بوده است و اخیرا تصمیم به عمومی کردن آن گرفته است.