امسال شب عید مردم قدرت خرید نداشتند

67

امسال شب عید  مردم ایران با کاهش درصدی قدرت خرید مواجه بودند. درآمد پایین، رکود اقتصادی و کاهش قدرت خرید اقشار مختلف برای نوروز ۹۶ اغلب مردم برای تفریح به مراکز خرید میروند و عمدتان قیمت میکنند و چیزی نمیخرند. !

آجیل یکی از انتخابهای اصلی امسال مردم برای حذف کردن است. پسته ۸۰هزار تومان، بادام زمینی ۹۰هزار تومان، بادام ۸۵هزار تومان و فندق ۷۵هزار تومان قیمتهایی خارج از توان مردم هستند. مغازه داران میگویند فروش آجیل به نسبت سال گذشته به نصف رسیده است.

در عرصه خرید پوشاک هم صحنه به همین شکل است، گرانی بسیاری از انواع لباسها و کاهش قدرت خرید مردم سبب شده تا بسیاری از افراد جامعه تصمیم بگیرند که خرید لباس نو را که یکی از مهم‌ترین خریدهای هر ساله نوروزی به‌شمار می‌رفت را از لیست خود حذف و یا آن را محدودتر کنند.

گزارشهای میدانی از مراکز خرید سطح شهر و بازارها و بازارچه‌های نقاط مختلف نشان می‌دهد که امسال مردم ۴۰ تا ۵۰ درصد کمتر از سالهای گذشته خرید کرده‌اند. یکی از کالاهایی که کاهش فروش آن نسبت به سالهای گذشته خیلی به چشم آمده پوشاک است.

یک کسبه لباس فروش می‌گوید به‌طور متوسط شبی یک تا ۳ قلم جنس می‌فروشیم و اگر وضعیت بازار در شب عید اینطور باشد دیگر اصلاً بهتر است مغازه خود را تعطیل کنیم.

این وضعیت تنها مربوط به بازار تهران است و در سراسر کشور وضعیت خریدهای عید همانند تهران است.

یکی ار کسبه بازار درگز میگوید امسال برخلاف سالهای گذشته شور و شوقی در بازارهای درگز دیده نمی‌شود.

در گرگان بازار شلوغ است، مردم می‌آیند و می‌روند، تنها نگاهی می‌اندازند، گاهی هم قیمتی می‌پرسند و می‌روند.

بازار میوه اصفهان شب عید امسال با افزایش قیمتها شرایط متفاوتی پیدا کرده است. خانواده‌های اقشار متوسط نیز توانایی خرید میوه مانند سال‌های گذشته برای میهمانی‌های نوروزی خود را ندارند.

نرخ میوه در نوروز ۹۶ نسبت به سال گذشته حدود ۵۰ تا ۶۰ درصد گرانتر شده است.

یکی از هموطنان میگفت: مردم امسال  نه گوشت توانستند بخرند نه برنج نه آجیل و نه لباس و نه حتی میوه برای سال نو، امسال سال نو را ما فقط از حاجی فیروزهای جوان فهمیدیم که آنها هم برای امرار معاش خود را سیاه کرده به خیابان آمده بودند!‌