«ویکی‌پیدیا» منبع اطلاعاتی کاملا موثقی نیست.. با ۶ منبع قابل اعتماد‌تر آشنا شوید

54

خانم سگولین رویال، نامزد پیشین ریاست جمهوری فرانسه، وقتی ماه گذشته در ستایش از ارزش‌های والای فرانسویان، به یک تاجر فرانسوی به نام «لئون رابرت دو لاستران» اشاره کرد که حاضر نشد کشتی‌های خود را برای تجارت برده بفرستد، نمی دانست که اصلا چنین شخصی وجود نداشته است.

این را یک دانشجو چند هفته بعد کشف کرد، که خانم رویال این اطلاعات را از یک مقاله در ویکیپیدیا گرفته، و این مقاله ۳ سال است از سوی این وبسایت مشهور مورد بازبینی و تصحیح قرار نگرفته است.

ویکیپدیا برای عموم آزاد است، و هرکس می‌تواند وارد آن شده و اطلاعاتی را اضافه یا تصحیح کند، و همین امر باعث ورود اطلاعات نادرست و غیردقیق به این وبسایت می‌شود.

مدیران این دائره المعارف برای جلوگیری از این وضع جلوی تصحیح بعضی از صفحات را گرفته‌اند، و هیات تحریریه این وبسایت، که کمی بیش از هزار نفر هستند، خرابکاران را شناسایی می‌کنند و جلوی تصحیح‌های بعدی آنها را می‌گیرند، اما با این همه بازهم حیله‌گران به کار خود ادامه می‌دهند.

ویکیپدیا جامع‌ترین دائره المعارفی است که در اختیار عموم قرار دارد، اما منبعی قابل اعتماد نیست، و استادان دانشگاه‌ها حاضر به پذیرش تحقیقاتی نیستند که با استناد به ویکیپدیا نوشته شده است.

در اینجا به معرفی منابعی می‌پردازیم که شما می‌توانید با اعتماد بیشتری از اطلاعات آنها استفاده کنید. این منابع را استادان دانشگاه‌ها تهیه کرده اند، و ممکن است که به اندازه ویکیپیدیا جامع نباشند، اما قابل اعتمادتر هستند.

1- دائره المعارف بریتانیکا

دائره المعارف بریتانیکا، تنها منبعی است که ویکیپیدیا به آن استناد می‌کند و بسیار گسترده است. این دائره المعارف تلاش بسیار کرده تا خود را با عصر دیجیتال هماهنگ کند، و باوجود آنکه تا چند سال پیش ۸۰ درصد مطالب آن مجانی نبود، اما اکنون آزاد شده و پایه‌های ویکیپیدیا را به لرزه در آورده است.

این دائره المعارف قدیمی انگلیسی است و در سال ۱۷۶۸ تاسیس شد، و در سال ۲۰۱۰ نسخه دیجیتالی به بازار آمد.

بریتانیکا که ابتدا فقط در اختیار متخصصان بود، در سال ۲۰۰۸ نامه‌های مردم را پذیرفت، ولی آن را مورد بازبینی دقیق قرار داد.

همگان بر این باورند که بریتانیکا از ویکیپیدا موثق‌تر، و در مباحث علمی قابل قبول‌تر است، اما در بعضی از مباحث میزان خطای این دو منبع به هم نزدیک می‌شود.

2- اسکالرپیدیا (Scholarpedia)

اسکالرپیدیا تا دائره المعارف دانشمندان، از همان فرمت ویکیپیدیا استفاده می‌کند، اما با این تفاوت که مطالب آن را فقط متخصصان و از جمله ۱۶ برنده جایزه نوبل می‌نویسند، و از سوی دانشمندان بازبینی و تصحیح می‌شود.

این منبع از نظر مطالب کمی محدود است و فقط به زبان انگلیسی می‌باشد، و به مباحثی همچون کیهان شناسی، ستاره شناسی، مکانیک، علوم کامپیوتری، علوم مغزی، اطلاعات محاسباتی و فیزیک می‌پردازد.

در سال ۲۰۰۸، دو سال بعد از تاسیس این منبع، به مردم اجازه دادند تا مطالب خود را بفرستند، اما این مطالب بدقت مورد بازبینی متخصصان قرار می‌گیرد.

3- دائره المعارف تاریخ قدیم (Ancient History Encyclopedia)

این منبع در سال ۲۰۰۹ توسط ژان ون در کراپن، خبرنگار و محقق تاریخ قدیم، تاسیس شد تا منبعی قابل اعتماد در باره تاریخ قدیم در اختیار کاربران اینترنت قرار دهد.

این سایت در سال ۲۰۰۹ بسیار کوچک بود، اما در سال ۲۰۱۶ بازدیدکنندگان آن به ۱۶ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر رسید که نسبت به سال قبل از آن ۴ میلیون افزایش داشت. این سایت اکنون به عنوان «بهترین و کامل ترین منبع آزاد تاریخ جهان» شناخته می‌شود.

عموم مردم می‌توانند مطالب خود را به آن بفرستند، اما این مطالب از سوی استادان دانشگاه‌ها به دقت مورد بازبینی قرار می‌گیرد.

بسیاری از موسسات علمی و از جمله دانشگاه آکسفورد استفاده از این منبع را در تحقیقات مجاز می‌دانند، و این وبسایت در سال ۲۰۱۶ جایزه اتحادیه اروپا برای آموزش اینترنتی را بدست آورد.

4- دائره المعارف فلسفه (Internet Encyclopedia of Philosophy)

این منبع مجانی است و توسط جیمس ویسر، استاد دانشگاه، در سال ۱۹۹۵ تاسیس شده است. این وبسایت ۳۰ ادیتور و ۲۰۰ نویسنده دارد که تمامی آنها درجه دکترا دارند و استادان دانشگاه‌های جهان هستند.

این منبع به زبان انگلیسی است، و مطالب آن به دقت مورد بازبینی استادان فلسفه قرار می‌گیرد، و به همین دلیل سایت ویکیپیدیا هم به آن استناد می‌کند. این سایت در ماه بیش از ۱ میلیون بازدیدکننده دارد.

5- دائره المعارف فلسفه استانفورد (Stanford Encyclopedia of Philosophy)

دائره المعارف فلسفه استانفورد کار خود را در سال ۱۹۹۵ به صورت محدود شروع کرد. ادوارد زالتا، استاد فلسفه دانشگاه استانفورد این وبسایت را تاسیس کرد، مجانی است و بالاترین استانداردهای دانشگاهی را دارد.

بیش از ۵ میلیون مقاله دارد، و در سال ۲۰۱۵ این دائره المعارف بیش از ۱۵۰۰ ورودی جدید داشته که بطور روزانه مورد بازبینی قرار می‌گیرد. تعداد بازدیدکنندگان آن در ماه بیش از ۱ میلیون نفر است.

6- دائره المعارف کانادایی (The Canadian Encyclopedia)

این منبع را مل هورتیگ در دهه ۱۹۸۰ تاسیس کرد تا اطلاعات دقیق در باره کانادا در اختیار علاقمندان قرار دهد.

این دائره المعارف بیش از ۳ هزار نویسنده دارد، و هر مطلب با امضا یک محقق منتشر می‌شود، و توسط ۳ محقق مستقل مورد بازبینی قرار می‌گیرد.

نسخه دیجیتالی آن در سال ۲۰۰۱ منتشر شد، و تعداد مطالب آن اکنون به ۱۹ هزار مقاله می‌رسد و به زبان‌های انگلیسی و فرانسوی است. ماهانه ۶۰ مقاله جدید به آن اضافه می‌شود، و سالانه ۶ میلیون بازدیدکننده دارد.

دبی- العربیه فارسی