شهر دبی اخیرا در زمینه چاپ-۳D (سه بعدی) پیشتاز جهان شده است. سال گذشته در معرفی دفترهای آینده، اولین دفتر چاپ سه بعدی در این شهر خلق شد.

در آن زمان دفتر رسانه‌های دبی اعلام کرد تا سال ۲۰۳۰، ۲۵ درصد ساختمان‌های جدید دبی با چاپ‌گرهای سه بعدی ساخته خواهند بود.

اکنون گزارش شده یک شرکت در دبی در کار ساخت اولین آسمان‌خراش جهان با چاپ سه‌بعدی است. شرکت «کازا»، متخصص در فن‌آوری سازه‌های چاپ سه‌بعدی، سازنده این آسمانخراش است.

این شرکت با استفاده از جرتقیل‌های چاپ‌گر می‌تواند سازه‌های سه بعدی به ارتفاع ۸۰ متر به بالا را بسازد. این روش شامل استفاده از جرثقیل‌های بازطراحی شده برای چاپ سه بعدی است. مصالح گوناگونی از جمله سیمان و فولاد در این سازه‌ها بکار می‌رود.

هدف از تلفیق روبات‌های چاپ سه بعدی با روش‌های متداول ساختمانی ایجاد فرایندی سریع‌تر، کم خرج‌تر، و همخوان‌تر با محیط زیست است. البته تمام ساختمان با این روش ساخته نمی‌شود، و بغیر از بخش‌هایی که منطقی باشند، مابقی هنوز به روش آرمه و استفاده از میلگرد خواهد بود.

با استفاده از این روش و چاپ سه بعدی قطعات بلافاصله پس از مرحله طراحی، در وقت صرفه‌جویی می‌شود. همچنین این روش هزینه ساخت را کاهش می‌دهد، و زمان تکمیل پروژه کوتاه‌تر است.