سناتور جان مک‌کین می‌گوید باید با فعالیتهای بی‌ثبات کننده ایران مقابله کرد. به‌دلیل بی‌عملی آمریکا در این زمینه متحدان دیرین آمریکا بی‌اعتماد شدند.

مایه تأسف است که پیشرفتهای تاکتیکی در افغانستان به دستاوردهای استراتژیک منجر نشده است. واقعیت غم‌انگیز این است که موضع استراتژیک آمریکا در خاورمیانه از ۸سال قبل ضعیفتر شده است. پوتین در روسیه و ایران و گروه‌های دست‌نشانده تروریستی آن دخالتهای خود را گسترش دادند. این یک شکست نظامی نیست ولی شکست استراتژی و شکست سیاست می‌باشد و بیش از همه یک شکست در رهبری است.

واقعیت این است که برای حداقل ۸سال گذشته ما تلاش کردیم جنگ علیه تروریسم را از زمینه ژئوپلیتیک آن جدا کنیم یا همان‌گونه که ژنرال ماتیس گفت دو سال قبل ما در محیطی عاری از استراتژی برای یک مدتی زندگی کرده‌ایم. نتیجه این بوده که نتوانستیم به منازعات ادامه‌دار بپردازیم، به جنگ قدرت و هویتهای فرقه‌یی که حالا در سراسر خاورمیانه شعله‌ور هستند، بپردازیم. ما از وارد شدن در عمل اکراه نشان داده‌ایم و وقتی مجبور شدیم دست به‌عمل بزنیم تنها اقداماتی محدود انجام داده‌ایم. ما با دخالتهای ایران در منطقه مقابله نکرده‌ایم.

ما با القاعده در شبه جزیره عربستان و یمن جنگیده‌ایم اما از این‌که بگوییم تهدید از طرف حوثیهای دست‌نشانده ایران است خودداری کرده‌ایم.

در خاورمیانه که در آتش می‌سوزد نفوذ آمریکا کاهش یافته و دشمنان آمریکا جری شده‌اند و دوستان آمریکا دلسرد شده‌اند. این میراث تأسف‌باری است که از دولت اوباما داریم.

سناتور جان مک‌کین افزود: «مقابله با دخالت بدخواهانه ایران و شبه‌نظامیانش و پرداختن به آینده کردها و جایگاهشان در عراق و پرداختن به حقوق سنیهای ناراضی باید در نظر گرفته شود. به‌دنبال برجام دست نشاندگان ایران به موشکهای بالستیک مجهز شدند بدون این‌که مجازاتی بشوند. سیاست و استراتژی آمریکا برای مقابله با دخالتهای ایران که تا لبه جنگ پیش رفته چیست؟ بی‌اعتمادی متحدان منطقه‌یی را چطور می‌خواهیم ترمیم کنیم؟ اینها سؤالهای عمده استراتژیک است که بلاتکلیف مانده‌اند».