وکلای ایران تلاش می‌کنند به ارتباطات خود با مقامهای لوکزامبورگ برای بازپس‌گیری یک میلیارد و ۶۰۰میلیون دلار که با حکم یک دادگاه آمریکایی مسدود شده، ادامه دهند. اموال مصادره شده به‌عنوان غرامت به بازماندگان قربانیان ۱۱سپتامبر در نیویورک داده می‌شود.

العربیه ۱۹اسفند ۹۵:

تلاشهای ایران برای رفع انجماد از یک میلیارد و ۶۰۰میلیون دلار در لوکزامبورگ درچه چارچوبی می‌تواند بگنجد؟

حسن هاشمیان تحلیگر سیاسی:

مقامهای ایران در این باره غافلگیر شدند و به نوعی دچار شوک شدند زیرا این تصمیم، کاملاً سری بود چه از طرف کسانی‌که شکایت کرده بودند و چه از طرف آمریکا که از این مسأله حمایت کرده بود. بنابراین گروهی از وکلا تلاش می‌کنند این پول را بازپس بگیرند در حالی‌که دادگاه لوکزامبورگ یک دادگاه قانونی بین‌المللی است.

موضوع دیگر حمایت قوی دولت آمریکا از این مسأله است. حمایت دولت جدید آمریکا اقدامی برخلاف دولت اوباماست. حکم دادگاه نیویورک در دوران اوباما صادر شد اما اوباما از آن چشم‌پوشی کرد و آن را نادیده گرفت.

موضوع مهمتر این‌که ایران فقط از این نگران نیست که این اموال مصادره شده است، بلکه نگرانیهای دیگر هم در مورد چالشهای جدی سیاسی درباره این مسأله دارد که اثبات می‌کند ایران در حوادث ۱۱سپتامبر به‌طور عملی دست داشته است. حکم دادگاه نیویورک هم یک حکم قوی است.

العربیه:

حمایت آمریکا فقط گویا به این پول ربط ندارد بلکه تغییر سیاسی کامل در برخورد دولت جدید آمریکا با ایران محسوب می‌شود؟

حسن هاشمیان:

قطعا.. همان‌طور که می‌دانید ایران تلاش کرد برخی کشورهای عربی را متهم کند که شهروندان آنها در حادثه ۱۱سپتامبر دخالت داشته‌اند. لابی ایران و کسانی‌که با ایران رابطه دارند، سعی کردند این موضوع را پیش ببرند. اما الآن یک نهاد قانونی و نه مطبوعاتی می‌گوید، ایران در حوادث ۱۱سپتامبر دخالت داشته است و حکم قانونی دادگاه نیویورک و اجرای قانونی آن هم در اروپا از سوی یک دادگاه یعنی دادگاه لوکزامبورگ بر این امر صحه می‌گذارد.