عربستان میانجیگری چین در رابطه با رژیم ایران را رد کرد. سفیر عربستان در چین در واکنش به میانجیگری چین برای حل اختلافات میان تهران و ریاض گفت که ایران غیرقابل تغییر و غیرقابل علاج است.

به نقل از الیوم السابع، سفیر عربستان در چین مدعی شد که هیچ کشوری وجود ندارد که نخواهد با همسایگانش روابط خوب داشته باشد، اما ایران تغییرناپذیر است و بر هیچ اساس و میانجیگری نمی‌توان با آن تعامل کرد؛ زیرا تهران سیاست صادرکردن انقلابش را در پیش گرفته است و تلاش می‌کند ثبات در کشورهای منطقه را به خطر بیاندازد.

سفیر عربستان در چین در ادامه گفت: بعید می‌دانم در سفر پادشاه عربستان به چین مسأله میانجیگری چین برای حل اختلافات ریاض با تهران مطرح شود، زیرا از نظر ما حکومت ایران غیرقابل تغییر و غیرقابل علاج است.

پیش تر یک عضو هیئت‌رئیسه کمیسیون فرهنگی مجلس از نپذیرفتن شروط جمهوری اسلامی برای اعزام حجاج ایرانی به مراسم حج از سوی عربستان‌ خبر داده بود.

حجت‌الاسلام احمد سالک گفت: با توجه به بحث‌هایی که در اخبار وجود دارد، حاکی از این است که مسئولان برگزاری حج عربستان سعودی، شروط جمهوری اسلامی را نپذیرفته‌اند و به توافق نرسیده‌اند.