یک تحلیلگر عرب به تلویزیون الجزیره می‌گوید سیاست اوباما در قبال سوریه، بیش از ایران و روسیه به اسد کمک کرد. آمریکا به تمامی طرفها فشار آورد تا به رزمندگان سوری تسلیحات داده نشود و این باعث شد که رژیم اسد باقی بماند.

تلویزیون الجزیره ۱۶اسفند ۹۵:

قبل از دخالت ایران در سوریه، سه چهارم خاک سوریه در کنترل اپوزیسیون مسلح سوری بود، دخالت ایران در آن لحظات بحرانی چه تاثیری بر روی رژیم اسد گذاشت؟

یاسر الزعاتره نویسنده و خبرنگار عرب: رمز باقی ماندن رژیم اسد ناشی از سیاست‌ها و حمایتهای چند طرف است. ایران می‌گوید رژیم اسد در حال سرنگونی بود و ما او را نجات دادیم، لاوروف با صراحت گفت رژیم اسد طی دو هفته سقوط می‌کرد و کسی که او را نجات داد ما بودیم.

بشار اسد هم می‌گوید مردم سوریه بودند که رژیمش را نجات داده‌اند ولی واقعیت این است که رژیم اسد تا این لحظه نجات پیدا نکرده، اگر در آن زمان سه چهارم خاک سوریه خارج از کنترل رژیم اسد بود الآن هم این میزان شصت درصد است. آنچه رژیم اسد را نگه داشت، نه نیروی این رژیم و نه دخالت ایران و روسیه بلکه سیاستهای بین‌المللی بود.

آمریکا به تمامی طرفها فشار آورد تا به رزمندگان سوریه تسلیحات داده نشود و این باعث شد که رژیم باقی بماند.

تعادل قوایی که میان رزمندگان وجود داشت و رژیمی که نیروی هوایی داشت و شبه‌نظامیان را از تمامی نقاط زمین جمع کرده بود به هم خورد. شرایط منطقه‌ای و بین‌المللی بیشتر از دخالتهای ایران و روسیه به بقای رژیم اسد کمک کرد. در صورتی‌که به اپوزیسیون مسلح موشک‌های ضدهوایی استینگر داده می‌شد همان‌گونه که به شورشیان افغانستان داده شد، اگر استینگر وارد سوریه شود هواپیماهای روسی و اسد متوقف خواهند شد و رزمندگان پیشروی خواهند کرد.

دخالتهای ایران نیز با حمایت و پوشش بین‌المللی صورت گرفت، آیا کسی شنید که کشورهای اروپایی یا آمریکا به حضور شبه‌نظامیان سپاه پاسداران و حزب‌الله در سوریه اعتراضی کرده باشند؟.