دفتر سازمان اطلاعات دریایی آمریکا روز یکشنبه ۱۵اسفند ۹۵ به کشتی‌های تجاری نسبت به خطر «مینهای دریایی» کار گذاشته شده توسط شبه‌نظامیان حوثی و علی عبدالله صالح رئیس‌جمهور مخلوع یمن در تنگه باب‌المندب در نزدیکی ورودی بندر المخا هشدار داد.

به گزارش العربیه، نیروی دریای آمریکا تأکید کرده است:‌ هر گونه تلاش برای حمایت از عبور و مرور آزادانه کشتی‌ها را هدایت خواهد کرد.

تنگه باب‌المندب که عرض آن به بیست و پنج متر می‌رسد، از اهمیت بالایی در دریانوردی جهانی برخوردار است. از راه همین تنگه کشتی‌های تجاری از خلیج عدن به دریای سرخ و سپس کانال سوئز و دریای مدیترانه حرکت می‌کنند.

تنگه باب‌المندب از گذرگاههای پر ازدحام دریایی برای انتقال نفت در خاورمیانه و دیگر مناطق است.

روزانه بیش از شصت کشتی تجاری از تنگه باب‌المندب عبور می‌کنند. همچنین حدود ۳ میلیون و ۳۰۰هزار بشکه نفت به‌صورت روزانه از راه این تنگه صادر می‌شود.

در هشدار نیروی دریایی آمریکا آمده است بسته شدن این گذرگاه آبی می‌تواند باعث افزایش زیاد هزینه‌های انرژی و قیمت جهانی نفت شود.

شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران دست به حملاتی در باب‌المندب زدند. ماه گذشته این شبه‌نظامیان یک ناوچه سعودی و پیش از آن یک کشتی امدادرسانی اماراتی را هدف حمله قرار دادند.