دوهزارمین روز حبس عبدالفتاح سلطانی

126
دوهزارمین روز حبس عبدالفتاح سلطانی

عبدالفتاح سلطانی، وکیل و فعال حقوق بشر که از سال ۹۰ در زندان اوین به سر می‌برد، به بیماری های مختلف از جمله «بیماری حاد کولیت عصبی و نوسان فشار خون» مبتلا شده است. عبدالفتاح سلطانی دوهزارمین روز از حبس خود را پشت سر می گذارد. با درخواست آزادی مشروط وی مخالفت شده و علیرغم گذشت چندین سال، هنوز به درخواست اعاده دادرسی او توجهی نشده است.

عبدالفتاح سلطانی از وکلای مدافع حقوق بشر عصر روز شنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۰ بازداشت شد و به دلیل گرفتن جایزه حقوق بشر نورنبرگ آلمان، مصاحبه با رسانه‌ها درباره پرونده موکلانش و مشارکت در تاسیس کانون مدافعان حقوق بشر به ۱۸ سال زندان و ۲۰ سال محرومیت از وکالت محکوم شد که در دادگاه تجدید نظر این حکم به ۱۳سال حبس کاهش یافت.

با اعمال قانون تجمیع جرائم و اعمال ماده ۱۳۴ حکم سیزده سال حبس تعزیری عبدالفتاح سلطانی به ده سال کاهش یافت. همچنین محرومیت وی از وکالت نیز به دو سال کاهش یافته است.

این وکیل زندانی دوهزارمین روز حبس خود را در بند ۳۵۰ زندان اوین پشت سر گذاشته است. یک منبع نزدیک به خانواده سلطانی گفت: “از عوارض زندان بیماریهای متعدد اوست. سوء تغذیه و آب نامناسب، سبب شکستگی دندان و کم خونی وی شده است. همچنین فشارهای عصبی موجب ابتلا به بیماری حاد کولیت عصبی و نوسان فشار خون شده.”