روحانی صبح شنبه ۷اسفند در همایش سراسری مجریان برگزاری انتخابات ۹۶ که در محل وزارت کشور برگزار شد، طی سخنانی گفت: «آغاز سخن بنده تشکر از شما است که بار سنگین اداره کشور در سراسر ایران را بر عهده ‌دارید. مخصوصاً در این ماه‌ها و هفته‌های اخیر رحمت الهی، نزول برکات الهی، برف، باران که به‌طور طبیعی به دنبالش سیل و خسارت هم داشتیم و اینها جزو طبیعیات آن رحمت الهی است…». (جوان آنلاین- ۷اسفند ۹۵)

دارد می‌گوید که آنچه که واقع شد از برف و باران و ریزگرد و… اولاً همه و همه رحمت الهی است؛ ثانیا آمدن سیل و ریزگرد و خسارات وارده از آن، طبیعی است. ثالثا کل این پروسه از آمدن باران و ایجاد سیل و وارد شدن خسارات جانی و مالی، تماماً از طبیعیات آن رحمت الهی است.

پس تا این‌جا همه چیز طبیعی است. معنی این طبیعی بودن هم این است که کسی نباید هیچ حرف و درخواست و اعتراضی داشته باشد! چرا که همة این خسارات و مشکلات، طبیعی و رحمت الهی است! و از قضا باید شکر و تشکر هم کرد! به همین خاطر خودش در آغاز صحبت از کارگزاران دولتش تشکر می‌کند و می‌گوید که در این ماهها و هفته‌های اخیر که رحمت الهی و نزول برکات الهی در جریان بود، از این‌که بار سنگینی را برعهده داشتند، تشکر می‌کنم! لابد تشکر به‌خاطر این‌که مانع رحمت و برکت نشدید! و با تلاش شبانه‌روزی خود باعث شدید که سیل و ریزگرد و… کار طبیعی خودشان را در خسارت رساندن به مردم به پیش ببرند!

اما دو قدم آنطرف‌تر، برای این‌که تقسیم تقصیر کند، مقداری از تقصیر را از دوش رحمت الهی برداشته و خسارات وارده را (البته نه به گردن خود) بلکه به گردن سالیان گذشته و به گردن دولتهای گذشته می‌اندازد:

«… البته بنده دو روز قبل هم تأکید کردم که مشکلاتی که در طول ۴۰ یا ۵۰سال گذشته به تدریج به وجود آمده ظرف یکی، دو سال حل و فصل نخواهد شد.» (همان منبع بالا)

وقتی می‌گوید مشکلات ۴۰ یا ۵۰سال گذشته یعنی خلاصه مشکلاتی که از ابتدای حکومت آخوندی ایجاد شده است. (اگر ۴۰سال را ملاک بگیریم). همان حکومتی که رفسنجانی ۸سال رئیس‌جمهورش بود، همان حکومتی که خاتمی ۸سال رئیس‌جمهورش بود… و همان حکومتی که خودش ۴سال رئیس‌جمهورش است. پس اول معلوم باشد که چه کسانی این مشکلات را به‌وجود آوردند. بعد هم می‌گوید:

«… ما با طبیعت جنگیده‌ایم و با طبیعت خوش رفتاری نکرده‌ایم، اما طبیعت صبور است ولی صبر طبیعت هم دوران و زمانی دارد لذا هنگامی که ما به طبیعت ظلم می‌کنیم و زمین را آلوده می‌کنیم… همه اینها نتیجه‌اش می‌شود همین که می‌بینید، قهر طبیعت نتیجه ظلم ما است». (همان منبع بالا)

البته این یکی را درست گفت زمین را آلوده کردند. وطن را آلوده کردند و از بین بردید. طبیعت آن را نابود کردند و به مردم ظلم کردند. اما تاریخ غیر از درس قهر طبیعت، درس دیگری هم دارد که به موقع خودش تدریس میکند.