یک تحلیلگر عرب می‌گوید مانور نظامی اخیر ایران برای مصرف داخلی است. اگر ایران راست می‌گوید به جای شلیک گلوله تانک و کاتیوشا موشک بالستیک آزمایش کند تا با واکنش دولت جدید آمریکا روبه‌رو شود. گزارشی از اسکای نیوز:

ریاض قهوه‌چی رئیس مؤسسه خاور دور در پاسخ به این سؤال که هدف ایران از این مانورهای نظامی چیست گفت:

کاری که ایران می‌کند پیامی داخلی و برای هم‌پیمانانش مانند شبه‌نظامیان است که بگوید به تهدیدهایی که می‌شود اعتنایی نمی‌کند.

همچنین پیامی به کشورهای همسایه است که بگوید برنامه موشکی‌اش را ادامه خواهد داد. ولی امتحان واقعی که باید در این مانورها ببینیم این است که ایران موشک‌های بالستیکی‌اش را شلیک می کند تا ببیند آمریکا چه واکنشی به آن دارد. شلیک موشک‌های کاتیوشا و موشک‌های میان‌برد و شلیک گلوله تانک چندان اهمیتی ندارد. آمریکا هیچ عکس‌العملی نخواهد داشت چرا که این چیزی نیست که آمریکا را به خشم بیاورد مگر این‌که موشکهایی را شلیک کند که چند هزار کیلومتر برد داشته باشد.

اسکای نیوز: آمریکا نه تنها با برنامه اتمی و موشک‌های بالستیکی ایران مخالف است بلکه با دخالت فزاینده ایران و تهدید ثبات کشورهای منطقه مخالف است. در این رابطه دیدگاه آمریکا نسبت به ایران چیست؟

ریاض قهوه‌چی رئیس مؤسسه خاور دور: شیوه ایران، انجام کارهای تحریک‌آمیز است تا ببیند طرف مقابل چه عکس‌العملی دارد و تا چه میزانی عکس‌العمل نشان خواهد داد.

الان ایران می‌خواهد آزمایش کند و ببیند دولت جدید آمریکا چه برخوردی با این مانور دارد. آیا به هشدار بسنده می‌کند و مانند اوباما پاسخ نمی‌دهد یانه دست به اقدام واقعی می‌زند؟.