گزارش سالانه سازمان عفو بین‌الملل از بررسی وضعیت حقوق‌بشر ۱۵۹ کشور جهان منتشر شد. در این گزارش آمده است دنیا در سال ۲۰۱۶ تیره‌تر و ناپایدارتر و جهان از همیشه خطرناکتر شده است.

در گزارش سالانه عفو بین‌الملل در بخش مربوط به ایران آمده است طی سال گذشته، ‘مقامهای جمهوری اسلامی به سرکوب شدید حق برخورداری از آزادی بیان، تشکیل گروه‌های مدنی، اجتماعات مسالمت‌آمیز و اعتقادات دینی و بازداشت منتقدان و سایر مخالفان مسالمت‌جو و حبس آنان پس از محاکمات بسیار غیرمنصفانه در دادگاههای انقلاب مبادرت ورزیدند.’

این گزارش می‌افزاید که ‘در این مدت، شکنجه و سایر موارد بدرفتاری با بازداشت‌شدگان و زندانیان هم‌چنان رواج کامل داشت و بدون پروا به اجرا گذاشته شد. شلاق، قطع اندام‌ها و سایر مجازات‌های بی‌رحمانه ادامه یافت و اعضای اقلیت‌های دینی و قومی با تبعیض و آزار و اذیت مواجه بودند و زنان و دختران با خشونت و تبعیض همه‌جانبه مواجه بودند و مقامات به‌طور وسیع از مجازات اعدام استفاده کردند و صدها مورد حکم اعدام را به اجرا گذاشتند که بعضی از آنها در ملأعام صورت گرفت. دست‌کم دو محکوم زیر سن قانونی در میان اعدام‌شدگان بودند.’.