مایک پنس معاون اول رئیس جمهور آمریکا
مایک پنس معاون اول رئیس جمهور آمریکا

مایک پنس، معاون اول رئیس جمهور آمریکا در کنفرانس امنیتی مونیخ ایران را “اصلی‌ترین کشور حامی تروریسم در جهان و منطقه خاورمیانه” معرفی کرد.

مایک پنس معاون اول رئیس جمهور آمریکا روز شنبه (۱۸ فوریه/ ۳۰ بهمن) بخشی از سخنرانی خود در کنفرانس امنیتی مونیخ را به ایران اختصاص داد و حکومت جمهوری اسلامی ایران را اصلی‌ترین “حامی تروریسم” نامید.

پنس گفت: «امروز اصلی‌ترین کشور حامی تروریسم به رفتارهای خود برای برهم زدن ثبات خاورمیانه ادامه می‌دهد.»

معاون دونالد ترامپ افزود: «به لطف برداشته‌شدن تحریم‌های اقتصادی در قالب برجام و توافق هسته‌ای، اکنون ایران منابع اضافی و بیشتری برای تقویت این رفتارهای خود دارد.»

مایک پنس تاکید کرد، دولت ترامپ همه تعهدات خود برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای را با قدرت به اجرا خواهد گذاشت.

معاون رئیس جمهور آمریکا در ادامه سخنانش در مونیخ گفت، ایالات متحده آمریکا تحت حاکمیت دولت ترامپ کاملا متعهد است که اطمینان حاصل کند که ایران هیچگاه نخواهد توانست به سلاح هسته‌ای دست یابد و قادر شود آمریکا و متحدانش در منطقه به ویژه اسرائیل را تهدید کند.

پنس سپس به اوضاع ناامن خاورمیانه پرداخت و گفت: «در حال حاضر خاورمیانه به بهشت امن تروریسم ناشی از اسلام افراطی تبدیل شده و منابع فراوانی در اختیار دارد که به آنها اجازه می‌دهد حملات خود را به اروپا و حتی آمریکا گسترش دهند.»

معاون دونالد ترامپ گفت، اسلام افراطی در شکل گروه‌های مختلفی مانند داعش، القاعده یا بوکوحرام و الشباب از یمن گرفته تا سودان و سوریه حضور دارند و زندگی میلیون‌ها نفر را تهدید می‌کند.

به گفته او، احتمالا گروه “دولت اسلامی” (داعش) بزرگ‌ترین گروه در میان این گروه‌های افراطی است که خشونت و وحشی‌گری بی‌سابقه‌ای را به راه انداخته است. مایک پنس تاکید کرد که ایالات متحده آمریکا با تمام قوا با این گروه‌ها به‌ویژه داعش مبارزه خواهد کرد تا آن‌ها را به زباله‌دان تاریخ بفرستد.