۳۸سال پیش

چهارشنبه ۹اسفند ۱۳۵۷

«… من به دولت راجع به مجانی کردن آب و برق و بعضی چیزهای دیگر فعلاً برای طبقات کم‌بضاعت که… با برپایی حکومت اسلامی به امید خدا این محرومیتها برطرف خواهد شد، سفارش اکید نمودم که عمل خواهد شد». (صحیفه امام، ج۶، ص۲۶۲)

پنج‌شنبه ۱۰اسفند ۱۳۵۷

«… دلخوش نباشید که مسکن فقط می‌سازیم، آب و برق را مجانی می‌کنیم، اتوبوس را مجانی می‌کنیم. ما هم دنیا را آباد می‌کنیم و هم آخرت را. این دارایی از غنائم اسلام است و مال ملت است و مستضعفین و من امر کردم به مستضعفین بدند و خواهند داد. به این نغمه‌های باطل گوش نکنید. اینها حرف می‌زنند. ما عمل می‌کنیم…». ( ، سخنرانی خمینی در مدرسه فیضیه قم- تلویزیون و روزنامه کیهان ۱۰اسفند ۵۷) و (صحیفه امام، ج۶، ص ۲۷۳)

۳۸سال بعد

شنبه ۲۳بهمن ۱۳۹۵

به‌دلیل رطوبت و گرد و غبار شدید در استان خوزستان، آب و برق ۱۱ شهر از جمله اهواز قطع شد. با قطع برق، پمپ‌های آب در تصفیه‌خانه‌ها هم از کار افتاده‌اند. رسانه‌ها گزارش کردند موبایل‌ شهروندان با اختلال‌هایی مواجه شده است. همچنین به گفته یک مقام نفتی قطع برق باعث شد تولید نفت در خوزستان ۷۰۰ هزار بشکه کاهش یابد. از سوی دیگر بنا‌ به گفته‌ی غلامرضا شریعتی، استاندار خوزستان، پنج نیروگاه رامین، زرگان، ماهشهر، خرمشهر و آبادان از مدار خارج شدند. به گزارش همین رسانه‌ها، هزاران نفر از اهالی خوزستان پس از مراجعه به مدارس، دانشگاهها و اداره‌ها متوجه شدند که به‌دلیل قطع آب و برق تعطیل شده‌اند. عدم اطلاع‌رسانی درباره تعطیلی‌ها به ترافیک سنگین در برخی شهرها منجر شده است. اهواز، کارون، باوی، حمیدیه، هندیجان، دشت آزادگان، شادگان، آبادان، خرمشهر، هویزه و ماهشهر شهرهایی هستند که قطعی آب و برق زندگی شهروندان در آنها را مختل کرده است. انتقال آب کارون و سدسازیهای گسترده از دلایلی است که برای این مشکل ذکر شده است.

«… مردم با قطعی آب و برق و اختلال در سیستم‌های مخابراتی در خانه‌هایشان حبس شده‌اند. … تعطیلی مدارس و ادارات ضررهای زیادی در پی دارد… قطعی برق که به‌دلیل پدیده گرد و غبار بیان می‌شود به بحث انتقال آب مرتبط است چرا که این انتقال آب است که ریزگردها را بیشتر کرده است… وزارت نیرو یکی از سیاسی‌ترین وزارتخانه‌ها است». (همایون یوسفی، نماینده مجلس به- تسنیم- ۲۳بهمن ۹۵)

دارد می‌گوید این‌که این همه گرد و غبار در این استان وجود دارد به‌خاطر موضوع انتقال آب است. حالا در این انتقال آب چه دزدی‌ها و چپاولی دارد صورت می‌گیرد، دیگر آن را رو نمی‌کند. بعد می‌گوید که اصلاً وزارت نیرو خودش یکی از سیاسی‌ترین وزارتخانه‌هاست. یعنی در لفافه و با به‌کارگیری لفظ «سیاسی» منظورش را (در چارچوب نزاع جناحی) این‌طور بیان می‌کند که همه چیز به بند و بست و غارت بیت المال در این وزارتخانه برمی‌گردد.

رئیس محیط‌ زیست روحانی هم آب پاکی روی دست همه ریخت. چرا که مدتی پیش گفته بود:

«… مشکل گرد و غبار در چند سال آینده حل می‌شود. مردم باید با مشکل ریزگردها کنار بیایند. (معصومه ابتکار، تابناک-۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۴)

به نظر می‌رسد همه چیز واضح است. آن وعده و وعیدها همه اش پوچ و توخالی از آب در آمد. بعد از ۳۸سال به‌دلیل دزدی‌های نجومی و غارت سرما‌یه‌های این ملت ستمدیده، با یک توفان خاک (که باعث و بانی آن هم خودشان هستند) آب و برق یک استان بزرگ با ۱۱ شهر یکدفعه قطع می‌شود. مدارس و ادارات و فعالیت روزانه مردم تعطیل می‌شوند. نتیجه این‌که باز هم دودش (و گرد و خاکش) بر چشم همین مردم مظلوم می‌رود.