موشکی که به فرمان خامنه ای هوا رفت و بر خود خامنه ای فرود آمد

483
آزمایش موشکی ایران
آزمایش موشکی ایران

آیا خامنه ای هنگامی که دستور پرتاب موشک بالستیک را در روز یکشنبه ۱۰بهمن صادر می‌کرد، حدس می‌زد که این اقدام چه بازتاب گسترده و چه پیامدهای سنگینی برایش خواهد داشت؟ برای پاسخ قطعی به این سؤال، شاید بایستی قدری منتظر ماند؛ اما برای مشاهده بازتابها و پیامدهای این اقدام، نه تنها هیچ انتظاری لازم نبود، بلکه تحولات پر شتاب ناشی از آن، ناظرانی را که به سازش و بی‌عملی دوران اوباما با این‌گونه شاخ و شانه کشیدنهای حکومت خو کرده بودند، غافلگیر کرد.

در فاصله کوتاهی، مقامها و نهادهای مختلف آمریکا از سخنگوی کاخ سفید تا رئیس کمیته روابط خارجی سنا، تا رئیس کمیته خارجی مجلس نمایندگان، تا مشاور امنیت ملی رئیس‌جمهور، تا سفیر آمریکا در سازمان ملل، به صحنه آمدند؛ علاوه بر آن، در سطح بین‌المللی نیز از سفیر انگلستان در سازمان ملل، تا دبیرکل ناتو، تا اتحادیه اروپا، تا وزیر خارجه انگلستان، تا سخنگوی وزارت‌خارجه آلمان و تا وزیر خارجه فرانسه، به‌رغم آن که وی مهمان رسمی حکومت بود، در کنفرانس مطبوعاتی مشترک خود با ظریف… همه موشک پرانی حکومت را محکوم کردند، آن را غیرقابل‌قبول خواندند و نقض برجام و نقض قطعنامه‌های شورای امنیت ملل‌متحد شمردند. شورای امنیت نیز به‌درخواست آمریکا روز ۱۲بهمن یک اجلاس اضطراری پشت درهای بسته تشکیل داد و طی بیانیه‌یی، پرونده را برای ادامه تحقیقات، به کمیته قطعنامه ۲۲۳۱ ارجاع داد و دبیرکل ملل‌متحد را نیز موظف به پیگیری این موضوع و دادن گزارش در این باره کرد.

اما ماجرا با این محکومیتها پایان نیافت؛ ژنرال مایکل فلین مشاور امنیت ملی دولت آمریکا مجدداً روز چهارشنبه در کاخ سفید در برابر خبرنگاران ظاهر شد تا یک بیانیه رسمی را در این رابطه قرائت کند. در این بیانیه ضمن اشاره به «آزمایش تحریک‌آمیز پرتاب موشک بالستیک» سایر اقدامات تحریک‌آمیز حکومت، از جمله حمله به یک ناو عربستان سعودی و سایر رفتارهای بی‌ثبات کننده ایران در خاورمیانه یادآوری شده است.

فلین به مخالفت ترامپ با برجام و این‌که او در این رابطه «بسیار بسیار ثابت‌قدم» است نیز اشاره کرد و ضمن انتقاد از سیاست دولت اوباما که «به اقدامات مخرب تهران اعم از انتقال سلاح، حمایت از تروریسم و سایر موارد نقض هنجارهای بین‌المللی پاسخ مناسب نداده است». به تغییر سیاست آمریکا اشاره نمود و تصریح کرد: «باید مطمئن شویم که آنها متوجه شده‌اند که ما در برابر چنین اقداماتی بیکار نخواهیم نشست». وی سپس تصریح کرد: «آزمایش موشکی ایران نقض قطعنامه شورای امنیت است و از امروز رسماً به ایران هشدار می‌دهیم».

به این ترتیب به نظر می‌رسد که این موشک، فراتر از واکنشهای آنی، اجرایی شدن یک تغییر بزرگ سیاست در منطقه و جهان علیه فاشیسم مذهبی حاکم بر ایران را کلید زده است.

توفان و تلاطمی که این موشک به‌پا کرد، خود حکومت را به‌شدت وحشت‌زده کرده است. اگر ‌چه مقامها و برخی رسانه‌های حکومت تلاش می‌کنند، با سیلی صورت حکومت را سرخ نگه‌دارند و هم‌چون دهقان، وزیر دفاع حکومت، «تست موشکی» را بر اساس برنامه‌های قبلی عنوان کرده و ادعا کنند که این آزمایشها را «با سرعت و دقت بیشتری ادامه می‌دهیم» … اما وحشت و سرآسیمگی از پیامدهای این موشک‌پرانی، از همه وجنات حکومت نمایان است و اکنون همه آنها «درایت» و «احتیاط» برای «بهانه ندادن» و خلاصه کیسه کردن ماستها را به یکدیگر توصیه می‌کنند:

عراقچی معاون وزارت‌خارجه حکومت: «پیش‌بینی می‌شود با آمدن ترامپ سیاست خارجی ما با بحرانها و توفانهایی مواجه شود که باید با درایت از آن عبور کرد». (۱)

«موضوعاتی چون حقوق‌بشر، فعالیت‌های دفاعی و ادعای پوچ دخالت در امور دیگر کشورها می‌تواند بهانه به دست دولت جدید آمریکا برای ایجاد تنش با ایران بدهد». (۲)

«ترامپ در حال حاضر مانند گرگی می‌ماند که در بالادست آب ایستاده است و به پایین دست می‌گوید آب را گل نکنید! و به‌دنبال بهانه است! پس اگر ایران واکنشی تند نشان دهد ترامپ در بهانه‌جویی‌هایش جری‌تر می‌شود. ترامپ به‌دنبال ضرب شست می‌گردد». (۳)

«عقل سلیم حکم می‌کند که کشور ما آرام و با طمأنینه رفتار کند… خود مردم آمریکا و ارگانها‌ی این کشور جواب ترامپ را می‌دهند!». (۴)

«محققاً این اقدام ایران، بهانه و دستاویزی به ترامپ می‌دهد که اقداماتی را علیه ایران وضع کند و میل و گرایش او را در برهم زدن نظم موجود برجام افزایش می‌دهد… این اقدام فاز جدیدی از تحریم سازمان‌یافته آمریکای ترامپ و کنگره تحت تسلط جمهوریخواهان را بر سر آنچه تحریم‌های موشکی و حمایت ایران از تروریسم نامیده می‌شود، در دستور کار قرار می‌دهد». (۵)

حتی کیهان نیز در یادداشت روز خود به‌رغم دود و دمهای معمول به‌اصطلاح «استکبار ستیزانه » خود، با ابراز حیرت از سرعت تحولات، وحشت خود از این ”پیچ تاریخی“ ابراز کرده و نوشت: «تحولات گاهی، آن‌قدر سریع و غیرمنتظره پیش می‌رود که پیش‌بینی آینده را کمی سخت می‌کند. ”پیچ‌تاریخی“ شاید، عنوان مناسبی باشد برای تبیین شرایط موجود».

و سرانجام حسن روحانی رئیس‌جمهور حکومت که همه رشته‌های خود را برای رابطه با ”کدخدا“در معرض پنبه شدن می‌دید، به صحنه آمد و در لفافة هزل و شوخی درباره تازه‌کار بودن رئیس‌جمهور جدید آمریکا، کوشید به طرف مقابل برساند که پیام را گرفته و در خدمتگزاری آماده است. روحانی پایبندی تام و تمام خود را نسبت به برجام، به‌عنوان الگو و مدلی برای حل و فصل تمام مسائل ابراز کرد: «برجام می‌خواهد به ما بگوید، غیر از مسأله هسته‌یی در بقیه مسائل جهانی، در مسائل منطقه‌یی، مذاکره یکی از راه‌حلهایی است که می‌تواند گره‌های کور را باز کند». (۶)

وی برای اولین بار فاش کرد که در مذاکرات آستانه نیز حکومت بر اساس الگوی برجام عمل کرده و با همین الگو آماده حل مسأله یمن نیز هست. روحانی همچنین در برابر حملات دلواپسان به‌خاطر نابودی پروژه هسته‌یی، با بیان این که: «از روز اول… از سال ۶۱، من بالای سر این کارم» خواست به آنها تفهیم کند که بیش از آنها دلش برای بر باد رفتن سودای بمب اتمی می‌سوزد و اگر می‌شد، آن را نگه‌داشت، نگه‌ می‌داشت.

به این ترتیب اگر ‌چه هنوز با قطعیت نمی‌توان گفت که چرا خامنه ای به‌رغم همه سفارشها که خود او می‌کرد مبنی بر رعایت نهایت حزم و احتیاط در «گذر از این پیچ تاریخی» چگونه مرتکب چنین حماقتی گردیده، اما واقعیت این است که تغییر دوران بسیار جدی و واقعی است و خامنه ای با پیامدهای چنین خطاهایی روبه‌رو خواهد شد.

پانویس: ــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

۱ تلویزیون حکومت ۱۳بهمن ۹۵

۲ روزنامه آرمان ۱۴بهمن ۹

۳ از مصاحبه فریدون مجلسی از کارشناسان سیاسی حکومت روزنامه آفتاب یزد ۱۴بهمن ۹۵

۴ علی خرم از مهره‌های وزارت‌خارجه حکومت روزنامه آفتاب یزد ۱۴بهمن ۹۵

۵ روزنامه حکومتی ایران ۱۴بهمن ۹۵

۶ از سخنرانی حسن روحانی به‌مناسبت روز ملی فناوری تلویزیون حکومت ۱۳بهمن ۹۵٫