روز پنجشنبه (دوم فوریه/۱۴ بهمن)، خبرگزاری فرانسه از متن اعتراضی وزارت خارجه امارات متحده عربی علیه ایران گزارش داد. فرانس پرس به نقل از خبرگزاری امارات نوشت این یادداشت در اعتراض به حمایت‌های غیرقانونی و تسلیحاتی ایران از حوثی‌ها امضاء شده است.

وزارت خارجه امارات، ایران را متهم کرده‌ که شورشیان حوثی در یمن را برای مقابله هرچه بیشتر با نیروهای دولتی به پهپاد نیز مجهز کرده است. در این اعتراضیه آمده که به کارگیری هرگونه سلاح و هواپیماهای بدون سرنشین ایران علیه نیروهای امارات، نقض آشکار قطعنامه‌های سازمان ملل است.

امارات متحده، شریک کلیدی ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی است. این ائتلاف در ماه مارس سال ۲۰۱۵ و پس از تصرف صنعا و عدن از سوی حوثی‌ها شکل گرفته و با بمباران مواضع شورشیان، از طرفداران دولت در جنگ داخلی یمن پشتیبانی می‌کند.

پنج روز پیشتر، رسانه‌های امارات به نقل از یک ژنرال نیروی هوایی این کشور نوشته بودند که نیروهای ائتلافی حاضر در یمن، پس از دریافت خبری مبنی بر آماده سازی این پهپاد برای پرواز، آن را با موشک هوا به زمین در بندر “مخا” منهدم کردند.

دولت یمن و متحدان آن بارها گفته‌اند که شبه نظامیان حوثی از سوی جمهوری اسلامی مسلح و حمایت می‌شوند. ایران همواره چنین چیزی را انکار کرده است.