قاچاق یک میلیارد کالا ۱۰۰ هزار شغل را از بین میبرد اما قاچاقچی مدال میگیرد

86
قاچاق کالا
قاچاق کالا

واردات بی‌رویه کالا توسط نهادها و مهره‌های حکومتی تولیدات داخلی را نابود، و بسیاری از کارگران را د‌ر بخشهای مختلف تولیدی بیکار کرده است.

به گفته کارشناسان اقتصادی حکومت هر یک میلیارد دلار واردات کالا، بیش از ۱۰۰هزار شغل را از بین می‌برد.

قاچاق نهادینه شده کالا در جهت تعطیلی کارخانه‌ها و رشد بیکاری کارگران، به‌طور فزاینده‌یی عمل کرده است.

تلویزیون شبکه افق حکومت ۲بهمن ۹۵ در برنامه‌یی با عنوان ”توافق“ گفتگویی با چند تن از مهره‌های حکومت دارد که هر یک از آنها به‌اجبار به ابعادی از تاثیرات مخرب قاچاق کالا اعتراف می‌کنند.

بنا بر اعتراف رئیس ستاد مبارزه با کالا و ارز در حکومت از زمان روی کارآمدن این حکومت، قاچاق کالا گسترش پیدا کرده است: ”ما در سالهای پس از پیروزی انقلاب همواره شاهد افزایش حجم قاچاق در کشور بودیم“.

همچنین این وی اعتراف می‌کند که در سالهای اخیر قاچاق کالا بیش از پیش افزایش یافته است.  از این جهت قاچاق كالا رقم بالایی از تجارت خارجی را به خود اختصاص داده است.

نایب‌رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین نیز اذعان می‌کند قاچاق کالا تولید داخلی را نابود کرده است، به گونه‌یی که هم تولیدکننده و هم مصرف کننده لطمه دیده‌اند.

وی در مورد علت این حجم گسترده قاچاق می‌گوید: ”قاچاق یکی از معلول‌های اقتصاد غیرشفاف ما است، تا اقتصاد شفاف و رقابتی نباشد یا قاچاق داریم، یا اختلاس بانکی و یا سایر مفاسد اقتصادی ناشی از آن“.

مجری تلویویزیون حکومت خیلی شفاف علت این اقتصاد غیرشفاف و اختلاس بانکی و… را روشن می‌کند که ریش و قیچی دست مهره‌ها و ارگانهای نظام ولایی است. او می‌گوید دست‌اندرکاران: ”هم متخصصان امر در اقتصاد و هم متخصصان در قانون هستند به‌نحوی که قوانین متعارض را به‌راحتی تشخیص می‌دهند و کار قاچاق را با اهرم قانون پیش می‌برند“. !

بنا بر اعتراف یکی دیگر از مهره‌های شرکت ‌کننده در این گفتگو به نام محمد حسین برخوردار، عوامل هر دو جناح حکومت در فساد اقتصادی، قاچاق و رانت خواری دست دارند: ”یک عده‌یی رانت خوار در این کشور وجود دارند به چپ و راست (هر دو جناح حکومت) وصل هستند اینها مدال اقتصادی هم بعضی از مواقع می‌گیرند“. یعنی هم متخصص هستند، هم اهرم قانون را در دست دارند و هم برای قاچاق مدال می‌گیرند. !

این واقعیت را به همراه گستردگی فساد و قاچاق از زبان نایب‌رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین  بخوانید: ”هم وارد کننده، هم تولیدکننده و حتی کسانی هم که مسئول هستند نیز رانتی هستند و قایق (قایق نظام ولایی) در حال غرق شدن است“.

پیش از این نیز دیناروند رئیس سازمان غذا و دارو در وزارت بهداشت حکومت در زمینه واردات قاچاق گفت: ”خود گمرک مسیر ورود کالای قاچاق به کشور است، علاوه بر گمرک راههای رسمی مانند مناطق آزاد و ویژه، بازارچه‌های مرزی هم راه ورود کالاهای قاچاق است“.

به گفته زارعی معاون ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز: ”۶۰ درصد از اسکله‌های کشور اعم از نظامی، انتظامی، نفتی، تجاری، صیادی غیرمجاز هستند“ (خبرگزاری فارس۳آذر۹۵)

در چنین شرایطی است که به‌طور متوسط سالانه ۲۵میلیارد دلار کالا از طریق قاچاق وارد کشور می‌شود، البته بعضی از مهره‌های حکومت نیز آمارهایی تا ۳۰میلیارد دلار داده‌اند.

بیش از ۹۰ درصد گوشیهای موبایل قاچاق می‌باشد یعنی ۱ میلیون ۳۰۰هزار گوشی از طریق قاچاق وارد می‌شود.

تقریباً تمام پوشاک وارداتی است. همچنین ۵۰۰ میلیون متر مربع پارچه به‌صورت قاچاق وارد می‌شود.

در زمینه لوازم بهداشتی و آرایشی بیش از ۲میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار لوازم بهداشتی و آرایشی به‌صورت قاچاق وارد کشور می‌شود که بیشتر آنها تقلبی هستند.

این حجم گسترده از قاچاق که به گفته مهره‌های حکومت در ارگانها و دولتهای مختلف نظام ولایت، کاملاً نهادینه و در دست و کنترل نهادهای خود نظام است رمقی برای تولید و کارخانه و رونق کار باقی نمی‌گذارد.

کالای قاچاق بدون پرداخت گمرک و عوارض واردات کالا، به‌صورت ارزان وارد بازار می‌شود و در رقابت قیمتها تولیدات داخلی را شکست می‌دهد و به این صورت به قیمت چپاولگری و فربه شدن ارگانها و نهادهای دست‌اندرکار قاچاق در درون حکومت، یک ملت در فقر و  بیکاری غرق می‌شود. بی‌دلیل نیست که رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا در حکومت می‌گوید: ”قاچاق کالا در مقایسه با واردات قانونی و تولید داخلی جذابیت دارد“.