زلزله هشت ریشتری در جزیره پاپوآ گینه نو در استرالیا

124

زلزله‌ای به شدت ۷/۹ ریشتر بعدازظهر روز یک‌شنبه ۲۲ ژانویه (۳ بهمن) ساعت سه و نیم به وقت محلی (۴ و نیم صبح به وقت اروپای مرکزی) جزیره پاپوآ گینه نو در استرالیا را لرزاند. هنوز آماری از تلفات احتمالی و خسارات این زلزله اعلام نشده است.

مرکز این زمین‌لرزه از سوی مرکز زلزله‌شناسی ایالات متحده آمریکا ۴۷ کیلومتری غرب آراوا واقع در شمال ساحل جزیره بوگاین‌ویل از استان‌های پاپوآ و عمق آن واقع در ۱۵۴ کیلومتری سطح زمین اعلام شده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز پس از وقوع این زمین‌لرزه هشدار سونامی برای جزایر پاسیفیک به خصوص پاپوآ گینه نو و سولمونز اعلام شده است. با این حال معاون مرکز زلزله‌شناسی پاپوآ گینه نو به رویترز گفته با توجه به عمق زیاد این زمین‌لرزه احتمال وقوع سونامی پس از آن بعید است.

مرکز سونامی پاسیفیک هشدار داده که ارتفاع امواج از ۰/۳ متر به یک متر افزایش یافته و ممکن است در نزدیکی سواحل پاپوآ گینه نو و سولمونز بیشتر هم بشود. جزایر دیگر مثل نائورو، پونپای، کوسرا، وانوئاتو، چوک و اندونزی نیز پیشتر اخطار سونامی گرفته بودند.

استرالیا و نیوزیلند هر دو اعلام کرده‌اند که خطرات احتمالی را برآورده کرده و متوجه شده‌اند که خطری سواحل این دو کشور را تهدید نمی‌کند.

پاپوآ گینه نو حدود ۳۰۰ هزار نفر جمعیت دارد. این جزیره محل نگهداری پناهجویانی است که به طور غیرقانونی وارد استرالیا شده‌اند و تا کنون چندین حادثه در اردوگاه پناهجویان آنجا روی داده است. ایرانیان نیز در میان این پناهجویان هستند.

پاپوآ گینه نو روی خط زلزله معروف به “حلقه آتش” قرار دارد و نقطه مرکزی فعالیت‌های بین گسل‌ها در این منطقه است.