آتش سوزیهای مهم امسال تا کنون
آتش سوزیهای مهم امسال تا کنون

از ابتدای سال ۱۳۹۵ تا به امروز که برج معروف و قدیمی پلاسکو در مرکز شهر تهران، طعمه حریق شد و به ناگاه فرو ریخت چندین حادثه مهم آتش‌سوزی در ایران رخ داده است.

در روز ۲۸خرداد، خط لوله انتقال گاز شمال غرب تهران در منطقه شهران تهران منفجر شد. در اثر این آتش‌سوزی چندین تن کشته و زخمی شدند.

در روز ۱۴تیر، یک برج مسکونی ۲۲ طبقه به نام طاووس در شهر انزلی در استان گیلان دچار حریق شد. این برج در منطقه آزاد انزلی طعمه حریق شد و خسارات گسترده‌یی به آن وارد گردید.

در روز ۱۴تیر، آتش‌سوزی در پتروشیمی ماهشهر در جنوب خوزستان آغاز شد که این آتش‌سوزی سه روز بعد از آغاز حریق، خاموش شد.

در روز ۱۶تیر، به‌دلیل نشتی یکی از لوله‌های واحد پارازایلین پتروشیمی بوعلی سینا، آروماتیک سوم این واحد دچار آتش‌سوزی شد و شعله‌های مهیب آتش زبانه کشید. در این حادثه یکی از واحدهای مجتمع پتروشیمی بوعلی سینا واقع در منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی شهرستان بندر ماهشهر دچار آتش‌سوزی شد و برجی که در محل آتش‌سوزی در این پتروشیمی واقع شد، بلندترین برج پتروشیمی ایران بود.

در روز ۲۰تیر، آتش‌سوزی گسترده‌یی در «برج سلمان» مشهد روی داد. این آتش‌سوزی با مشارکت ۲۵۰ آتش‌نشان طی چهار ساعت، خاموش شد. مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری مشهد در تشریح جزئیات این حادثه، عنوان کرد: طبق اعلام شاهدان این ماجرا، ابتدا صدای انفجار شنیده شده و دود از طبقه‌های سوم و چهارم این برج مشاهده و سپس برج سلمان دچار آتش‌سوزی گسترده‌یی شد

در روز ۲۰تیر، پاساژ قدیری شهر رشت دچار آتش‌سوزی وسیعی شد.

در روز ۳۱تیر، منحصربفردترین میدان تاریخی ایران در همدان که شش خیابان به آن منتهی می‌شود، برای ساعتهایی در آتش سوخت.

در روز ۹مرداد، پالایشگاه مخزن ۵۰۴ پتروشیمی بیستون کرمانشاه دچار آتش‌سوزی شد.

در روز ۱۶مرداد، در پتروشیمی بندر امام خمینی آتش‌سوزی بزرگی رخ داد.

در روز ۹شهریور، واحد پساب پالایشگاه چاه‌های گاز پارس جنوبی در سواحل استان بوشهر در ایران آتش گرفت.

در روز ۱۶مهر، آتش‌سوزی بزرگی در پالایشگاه شاهرود اتفاق افتاد. گستردگی شعله‌های آتش به اندازه‌ای بود که علاوه بر بسیج تمام نیروهای اطفای حریق خطوط لوله و همچنین پخش فرآورده‌های نفتی منطقه شاهرود، ۳۰نیرو و شش خودروی اطفای حریق آتش‌نشانی شهرداری شاهرود نیز برای کمک در محل حاضر شدند.

در روز ۱۱آبان، در پی آتش‌سوزی در بازار ارومیه، تعدادی از مغازه‌های این بازار آسیب دید.

در روز ۲۴آبان ماه وقوع آتش‌سوزی بزرگی در پاساژ موج تهران باعث وارد آمدن خسارت به تعدادی از مغازه‌ها شد.

در روز ۵آذر، قطار سمنان به مشهد از پشت به قطار تبریز به مشهد که در همان ریل متوقف بود، برخورد کرد. در پی برخورد دو قطار، چهار واگن از ریل خارج و پنج واگن نیز دچار حریق بزرگی شدند. در این حادثه دهها نفر کشته و مصدوم شدند. این حادثه یکی از مرگبارترین حوادث ریلی در ایران پس از حادثه قطار نیشابور به‌شمار می‌رود.

در روز ۱۱آذر، در اثر آتش‌سوزی در بازار خطبه سرای تالش، ۱۴ مغازه در آتش سوخت.

در روز ۷ دی، بازار صادقیه تبریز طعمه حریق شد.

در روز ۳۰ دی، ساختمان ۱۷ طبقه پلاسکو از مراکز مهم تجاری در چهارراه استانبول تهران به‌عنوان اولین ساختمان مرتفع و مدرن ایران چار آتش‌سوزی شد و به‌طور کامل ویران گردید.