استعفای برنده جایزه نوبل ادبی از انجمن “پن” روسیه به دلیل نبود آزادی بیان

43

سوتلانا الکسیویچ، برنده جایزه ادبیات نوبل در سال ۲۰۱۵، به اعتراض شعبه روسی انجمن بین‌المللی “پن” را ترک کرده است.

خانم نویسنده بلاروسی در نوشته‌ای گفته است مایل نیست عضو انجمنی باشد که “چکمه ارباب قدرت” را لیس می‌زند.

از آن سو انجمن پن روسیه در اطلاعیه‌ای می‌گوید که خانم الکسیویچ، که آثار خود را به زبان روسی می‌نویسد، هیچگاه عضو آن انجمن نبوده است.

خانم نویسنده ۶۸ ساله این گفته را “مضحک” خوانده است. او که در خانه ییلاقی خود در ۳۰ کیلومتری مینسک اقامت دارد، به پرسش‌های اشپیگل آنلاین پاسخ داده است.

او استعفای خود از انجمن پن را چنین استدلال می‌کند: «پن روسیه به هدفی که به خاطر آن تأسیس شده، یعنی آزادی کلام و بیان پای‌بند نیست».

او می‌افزاید: «در زمان پرسترویکا ما اهل قلم به این انجمن افتخار می‌کردیم اما حالا به خاطر عملکرد آن شرم داریم. در انجمن پن، مانند تمام عرصه‌های جامعه روسیه، دودستگی وجود دارد. انجمن پن متاسفانه به اردوی تاریکی تعلق گرفته است».

او “اردوی تاریکی” را چنین توصیف می‌کند: «میهن‌پرستان و هواداران قدرت مرکزی. آنها از آنچه در شرق اوکراین می‌گذرد، حمایت می‌کنند؛ آنها تجاوز روسیه به کریمه و عملیات نظامی آن را در سوریه تأیید می‌کنند. آنها به طور کامل پشت سر پوتین هستند».

به گفته این نویسنده که با کتاب‌های افشاگرانه‌اش به شهرت رسید: نبرد داخلی در “پن” روسیه از دو سال پیش شروع شده، یعنی زمانی که او در نامه‌ای نوشته است که انجمن “پن” امروزه مثل زمان استالین چکمه قدرت را لیس می‌زند.