اخبار و شایعات مرگ رفسنجانی چه معنایی دارد

125

بلافاصله بعد از مرگ رفسنجانی، شایعاتی مربوط به این‌که رفسنجانی به مرگ طبیعی نمرده، بلکه طی توطئه‌یی به قتل رسیده، ابتدا به‌صورت زمزمه‌هایی شروع شد اما رفته‌رفته قوت گرفت و آن‌چنان رواجی پیدا کرد که حکومت مجبور شد بارها به اشکال مختلف آن را تکذیب کند.

اما این خبرها و شایعات در مورد قتل رفسنجانی تا چه اندازه می‌تواند واقعیت داشته باشد. ؟

در این حکومت هر چیزی و هر کاری امکان دارد، اما تا الآن شواهد روشنی در این زمینه دیده نشده است. طبعاً این انتظار نادرستی است که در حال حاضر جواب مشخصی به این سؤال بدهیم که فرضاً رفسنجانی خودش مرده یا او را کشته‌اند و این‌که چه کسی کشته است؟ حکم دادن در این مورد نیاز به اطلاعات مکفی و یک کار مبسوط تحقیقی دارد. اما مهم این است که اصلاً چرا یک چنین خبرها یا شایعاتی رواج پیدا می‌کند و سر زبانها می‌افتد؟

روشن است که اگر چیزی هیچ زمینه و پایه‌یی نداشته باشد، به‌اصطلاح پا نمی‌گیرد. زمینه رواج حرف  و حدیثهای مربوط به قتل رفسنجانی هم بر این پایه است که:

اولاً تناقضات زیادی در این مورد و روایات مختلفی که درباره علت و چگونگی مرگ رفسنجانی نقل شده، وجود دارد؛ که به وفور سر زبان مردم هست و در فضای مجازی درباره آن حرف می‌زنند و حتی رسانه‌های رسمی  هم به آنها اشاره می‌کنند.

ثانیاً ، این حرفها و شایعه توطئه قتل، به این علت رواج پیدا می‌کند که آخر این حکومت اصلاً این کاره است. این حکومت ساخته شده از باندهای مافیایی است که بارها و بارها مخالفان خودش را با توطئه‌های مختلف و اشکال مختلف به قتل رسانده؛ بنابراین خیلی دور از ذهن نیست و هیچ‌کس هم تعجب نمی‌کند که خامنه‌ای به این ترتیب خواسته باشد، رقیب را از پیش پا بردارد؛ کما اینکه در مورد مرگ ناگهانی احمد خمینی هم، کسانی از درون حکومت صراحتاً گفتند و نوشتند که او با توطئه رفسنجانی و خامنه‌ای به قتل رسیده است.

ثالثاً ، اگر ‌چه مرگ رفسنجانی ضربه و خسارت بزرگی برای نظام و شخص خامنه‌ای محسوب می‌شود، اما این واقعیت، نمی‌تواند امکان این را که رفسنجانی به دستور خامنه‌ای به قتل رسیده باشد منتفی کند؛ چون دیکتاتورها در آخرین مرحله حکومتشان و وقتی که خیلی سرآسیمه می‌شوند، از این نوع اشتباهات کرده و به دست خودشان خودشان را سرنگون میکنند!.

البته انتظار این بود که با تکذیبهایی که شده، به‌خصوص توسط محمد هاشمی، برادر رفسنجانی، این زمزمه‌ها و شایعات دیگر خاتمه پیدا کند، اما می‌بینیم که این طور نشده؛ چرا؟

از قضا این تکذیبها می‌تواند باعث گسترش این شایعه هم بشود. چون مردم همیشه می‌گویند واقعیت درست عکس آن چیزی است که حکومت می‌گوید. حتی به صحنه آمدن برادر رفسنجانی هم هیچ مسأله‌یی حل نمی‌کند؛ چون مردم با شناختی که از حکومت و شیوه‌های تبلیغاتی او دارند، بلافاصله می‌گویند که یا برادر رفسنجانی را خریده‌اند یا با زور و ارعاب او را مجبور کردند که بیاید و این حرفها را بزند. حکومت خودش هم این واقعیت را خوب می‌داند،  به هرحال در زمینه پیامدهای مرگ رفسنجانی باید تحولات درونی را زیر نظر داشت و اخبار به‌زودی خیلی چیزها را روشن می‌کند. مثلاً همین ظهر امروز ۲۷ دی ۹۵ خبر آمد که دفاتر شماری از مشاوران رفسنجانی از جمله پسرش یاسر را پلمب کردند. این حرکت قابل‌توجه هست که حالا باید دید در ادامه به کجا منتهی شد.

برای دستیابی به اخبار بدون سانسور به کانال ما مراجعه کنید

telegram.me/Iran_news_ajancy