واشنگتن دیدار جان کری با ظریف را «شرم‌آور» و «نامناسب» خواند

54
واشنگتن دیدار جان کری با ظریف را «شرم‌آور» و «نامناسب» خواند
واشنگتن دیدار جان کری با ظریف را «شرم‌آور» و «نامناسب» خواند

روز چهارشنبه، ۲۲ شهریور جان کری در مصاحبه رادیویی از ملاقاتهایش پس از انقضای دوران وزارت خارجه با ظریف پرده برداشت.

واشنگتن دیدار کری با ظریف را «شرم‌آور» و «نامناسب» خواند.  یک مقام ارشد دولت آمریکا با متهم کردن رژيم ایران به حمایت از تروریسم، گفت دیدار کری با وزیر خارجه رژیم ایران و آنچه تلاش او برای حفظ توافق هسته‌ای خوانده شده، «شرم‌آور» است.

  روز چهارشنبه، ۲۲ شهریور جان کری در مصاحبه رادیویی با هیو هیوویت، گوینده شبکه رادیویی «سِیلِم» گفت که در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ سه یا چهار بار در کنفرانس‌ها و نشست‌های مختلف با محمدجواد ظریف دیدار داشته و سعی کرده است از خلال صحبت‌های وی بفهمد که ایران برای ایجاد تغییرات مثبت در خاورمیانه، از جمله یمن و سوریه، حاضر است چه کارهایی انجام بدهد.

 وی توضیح داد: «من با آقای ظریف خیلی صریح بودم. به او گفتم، ببینید، شما باید متوجه باشید که دنیا از مسائل شما، از جمله موشک‌هایتان، حزب‌الله و وضعیت یمن راضی نیست. شما دارید از یک کشمکش مداوم در یمن حمایت می‌کنید.»

همزمان «مانیشا سینگ» دستیار وزیر خارجه آمریکا در امور مالی و تجاری هم که امروز برای تشریح سیاست‌های تحریمی این کشور در کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا حاضر شده بود، با بیان اینکه گزارش‌ها درباره دیدار کری و ظریف را شنیده، گفت ادامه چنین رفتاری از سوی وزیر خارجه اسبق آمریکا «کاملا نامناسب» است.

نشریه «واشنگتن اگزمینر» نیز جان کری را به دلیل «دیپلماسی در سایه» و دیدار با ظریف مستحق زندان دانست.

«آوی فلیشر» سخنگوی کاخ سفید در دولت «جورج بوش» پسر نیز در این مورد گفت: «جان کری به رژيم ایران درباره اینکه چطور آنچه “دونالد ترامپ” [رئیس‌جمهور آمریکا] انجام می‌دهد را دور بزند، مشاوره داده است. مضحک است. نمی‌دانم این کار قانونی است یا غیرقانونی.

این وجهش برایم مهم نیست. اما این کار غلط است.»

کری روز گذشته در مصاحبه با رادیو «سالم» تایید کرد که از زمان خروج از وزارت خارجه، تاکنون «سه یا چهار بار» با جواد ظریف دیدار و با او درباره مسائل مختلف از جمله توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ گفت‌وگو کرده است.

تلگرام ما

https://t.me/Iran_news_ajancy