فیلم تکاندهنده وضعیت فجیع ایرانیان در گرانی و نبود اولیه ترین امکانات

53

گزارش تکان دهنده ضمیمه وضعیت فجیع امرار معاش ایرانیان در گرانی و نبود اولیه ترین امکانات زیستی است. در این گزارش تنها با چند کارگر صحبت شده است.

یکی از کارگران میگوید باید ۳ روز کار کنم تا بتونم یک بسته پوشک بخرم!

یکی از کارگران میگوید پسرم از من استخر خواست شب خانه نرفتم!

یکی میگوید شش ماه است ۱۵۰ گرم گوشت نتوانستم برای زن و بچه‌ام بخرم!

یکی گریه میکند من فقط میخوام خرج زن و بچه ام را تامین کنم!

یکی میگوید از خجالت زن و بچه نمیتونیم خونه بریم.

جمشید انصاری رئیس سازمان اداری و استخدامی از گرانی کاهش شدید قدرت خرید مزدبگیران خبر میدهد: بروز مشکلات اقتصادی و کاهش ارزش پول ملی سبب کاهش ۳۰درصدی قدرت خرید مزد بگیران شده است.

…در شرایط حاضر قدرت خرید مزدبگیران بیشتر از بقیه اقشار کاهش یافته است، تفاوتی ندارد که این مزدبگیران، کارمندان دولت باشند یا کارگران و بازنشستگانی که دریافتی ثابتی دارند.

وی راه‌حل این مشکل لاینحل اقتصادی را به دوش کارکنان انداخت و در ادامه گفت: اگر در این شرایط همدلی و همراهی کارکنان دولت نباشد، نمی‌توان امیدی به پیشبرد باورمندانه برنامه‌ها ی توسعه و حل مشکلات مردم داشت، دولت باید راه همدل و همراه کردن کارکنان خود را – به‌ویژه در راستای ارتقای قدرت خرید آنها – در پیش بگیرد و این کار را با همکاری نهادهای دیگر و شرکای اجتماعی خود برای کارگران و بازنشستگان نیز انجام دهد.

علیرضا محجوب دبیرکل خانه کارگر نیز به سردواندن کارکنان اشاره کرد و گفت: در شرایط فعلی اقتصادی شورای عالی کار مجاز است که دستمزد کارگران را افزایش دهد اما به‌دلیل این‌که صراحت ندارد نسبت به آن اما و اگرهایی می‌آورند ما می‌خواهیم پیشنهاد بدهیم که در سال جاری این افزایش وجود داشته باشد. در همه کشورها در چنین شرایطی، دستمزدها را شناور می‌کنند؛ یعنی زمانی که قیمت ارز شناور است.

شهاب نادری، نماینده مردم اورامانات در مجلس ایران:‌ از ٢٨سال گذشته تا کنون، حدود هزار و ٥٠٠میلیارد دلار واردات کالا و خدمات داشتیم. در حالی‌که می‌توانستیم ٧٥یا ١٥٠میلیون شغل ایجاد کنیم، فقط ١١میلیون شغل ایجاد کرده‌ایم؛ یعنی این سرمایه عظیم ربطی به تولید نداشته است.

در همین رابطه یک کارشناس حکومت با اشاره به ١٦میلیون نفر بی‌کار در کشور گفت:‌ در این شرایط فقر افزایش می‌یابد به‌خصوص این‌که ثروتی عظیم در ایران وجود دارد.

در چهار سال اول فعالیت دولت روحانی ٢٦٠میلیارد دلار کالا و خدمات وارد شده است. اگر طبق ضابطه پیش می‌رفت بین ١٣ تا ٢٦میلیون نفر شغل باید ایجاد می‌شد اما هیچ شغلی ایجاد نشده است. اگر شغلی هم ایجاد شده است با ورشکستگی کارخانه‌ها و صنایع بی‌کاری ایجاد شده و آن تعداد شغلی را هم که ایجاد شده بود، خنثی کرده است.

این شرایط قابل تحمل نیست. نسخه ای که ولی فقیه برای مردم پیچیده درگیر کردن مردم با گرانی و بیکاری و نان و آب و اعتیاد و گرفتاریهای آن است تا کسی حرکت نتواند بکند زمان برخاستن است و باید حرکتی و جنبشی نمود و این نظام فاسد را سرنگون نمود.

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy