واردات نفت هند از ایران حدود ۱۶درصد کاهش یافته است

17
واردات نفت هند از ایران حدود ۱۶درصد کاهش یافته است
واردات نفت هند از ایران حدود ۱۶درصد کاهش یافته است

گزارش‌های رسیده از دهلی نو حاکی از آن است که واردات نفت هند از ایران حدود ۱۶درصد کاهش یافته است. همزمان یک دیپلمات ایرانی درباره جایگزینی نفت ایران به هند هشدار داد.

هند در ماه ژوئن واردات نفت از ایران را ۹/ ۱۵ درصد کاهش داد. خبرگزاری رویترز به نقل از منابع صنعتی و کشتی‌رانی در دهلی نو نوشت، این اقدام یک ماه بعد از آن انجام شد که ‌آمریکا اعلام کرد، کشورهای خریدار نفت ایران را تحریم خواهد کرد.

در این گزارش ‌آمده است، هند در ماه ژوئن روزانه ۵۹۲هزار و ۸۰۰ بشکه نفت از ایران وارد کرد. در حالی که نفت وارداتی هند از ایران در ماه مه (یک ماه پیش از آن) ۷۰۵هزار و ۲۰۰ بشکه در روز بود.

هند بعد از چین بزرگ‌ترین مشتری نفت ایران است. این کشور که ممکن است واردات نفت ایران را به دلیل هراس از روبرو شدن با تحریم‌های آمریکا به شدت کاهش دهد به دنبال جایگزینی برای نفت ایران می‌گردد.

آمریکا در ماه مه سال جاری بعد از خروج از توافق اتمی با ایران اعلام کرد، تحریم‌هایی را که به دلیل این توافق برداشته شده بود بار دیگر علیه ایران باز خواهد گرداند. نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد در سفر اخیر خود به هند خواستار توقف کامل واردات نفت این کشور از ایران تا ۱۳ آبان و شروع دور جدید تحریم‌ها شده است.

خبرگزاری بلومبرگ آمریکا در گزارشی اعلام کرده که هند طرحی چهارمرحله‌ای برای جایگزینی نفت ایران در دست دارد. مطابق این طرح، در صورت لزوم، هند برای جایگزینی نفت ایران به کشورهایی مانند عربستان سعودی و امارات رو خواهد آورد.

تلگرام ما

https://t.me/Iran_news_ajancy