عفو بین‌الملل خواستار آزادی معترضین و بازداشتی ها در ایران شد

28
عفو بین‌الملل خواستار آزادی معترضین و بازداشتی ها در ایران شد
عفو بین‌الملل خواستار آزادی معترضین و بازداشتی ها در ایران شد

عفو بین‌الملل روز شنبه ۷ ژوئیه ۲۰۱۸ با انتشار بیانیه‌ای خواستار آزادی هر کسی که با استفاده از حق قانونی خود، دست به اعتراض مسالمت‌آمیز زده و بازداشت شده شد. این سازمان همچنین درباره شکنجه و بدرفتاری بازداشت‌شدگان هشدار داد و خواستار آزادی بدون قید و شرط آنها شد.

سازمان عفو بین‌الملل از مقامات ایران خواست تحقیقات شفاف و کاملی درباره گزارش‌های مربوط به استفاده بی‌رویه از زور، از جمله به کارگیری اسلحه برای مقابله با اعتراضات مسالمت‌آمیز برای درخواست آب شرب سالم در منطقه اهواز انجام دهند.

پیش از این سازمان حقوق بشر اهواز اعلام کرده بود که ایران ۱۲۵ نفر را خلال اعتراضات مسالمت‌آمیزی که تحت عنوان “قیام تشنگی” در شهرهای عبادان و محمره (خرمشهر) در اعتراض به آلودگی آب و هوا و شوری آب انجام شد، بازداشت کرد.

این سازمان تاکید کرد که بازداشت‌شدگان به اتهام اعتراض به نبود آب شرب توسط نیروهای امنیتی و وزارت اطلاعات ایران بازداشت شده‌اند. اعتراضات به وضعیت نامناسب آب، هفته گذشته از محمره آغاز شد و آبادان را نیز فرا گرفت. پس از آن مردم عرب اهواز و دیگر شهرهای استان خوزستان از جمله اهواز، خورموسی، معشور (ماهشهر) و چند شهر دیگر برای ابراز همبستگی با مردم محمره و عبادان و اعتراض به سرکوب مردم معترض و تشنه‌لب تظاهرات کردند.

به گزارش سازمان حقوق بشر اهواز “بی‌آبی و افزایش قیمت‌ آب بسته‌بندی شده عرضه شده در بازار و همچنین دشواری دستیابی به همین آب گران موجی از خشم و ناراحتی را میان مردم به وجود آورد و باعث برپایی اعترضات مسالمت‌آمیز علیه بیکاری، فقر و تبعیض عامدانه‌ای که علیه اهوازی‌ها به شکل عام و اهالی عبادان و محمره به شکل خاص روا داشته می‌شود، شد.”

نیروهای سپاه پاسداران و بسیج با استفاده از باتوم و شلیک گلوله و همچنین از طریق استقرار تک‌تیراندازها در بالای ساختمان‌ها در مرکز شهر اقدام به سرکوب مردم معترض کردند. خبرهای تایید نشده‌ای درباره کشته و زخمی شدن تعدادی از معترضان نیز منتشر شد. پس از آن تعداد قابل توجهی از جوانان عرب به اتهام مشارکت در تجمعات غیرقانونی، توسط نهادهای امنیتی بازداشت شدند.

تلگرام ما

https://t.me/Iran_news_ajancy