نیروهای ائتلاف نظامی به رهبری عربستان برای تصرف بندر حدیده در یمن وارد عمل شدند

35
نیروهای ائتلاف نظامی به رهبری عربستان برای تصرف بندر حدیده در یمن وارد عمل شدند
نیروهای ائتلاف نظامی به رهبری عربستان برای تصرف بندر حدیده در یمن وارد عمل شدند

نیروهای ائتلاف نظامی به رهبری عربستان برای تصرف بندر حدیده در یمن وارد عمل شدند. حوثی‌ها ضمن هشدار به نیروهای ائتلاف گفته‌اند یک کشتی را هدف قرار داده‌اند. حدیده تنها راه ارتباطی دریایی حوثی‌ها با دنیای خارج است.

نیروهای ائتلاف نظامی به رهبری عربستان عملیات برای تصرف بندر حدیده در یمن را آغاز کردند.

دولت در تبعید یمن اعلام کرده جت‌های جنگی و کشتی‌های نظامی ائتلاف روز چهارشنبه (۱۳ ژوئن/ ۲۳ خرداد) در پشتیبانی از نیروهای زمینی ارتش یمن به بندر حدیده حمله کردند. حدیده بزرگترین بندر یمن و شاهرگ حیاتی کشور به شمار می‌رود که در تصرف نیروهای حوثی است.

از زمان آغاز جنگ داخلی یمن در سال ۲۰۱۵، این برای نخستین بار است که ائتلاف نظامی برای بازپس گیری یک شهر بزرگ محافظت‌شده از سوی حوثی‌ها به آن حمله برده است.

هدف این عملیات قطع دسترسی شورشیان حوثی به تجهیزات و کالاهای موردنیازشان است تا از این طریق آنها وادار به عقب‌نشینی و نشستن بر سر میز مذاکره شوند.

این عملیات که “پیروزی طلایی” نام دارد پس از ان آغاز شد که حوثی‌ها مهلت تعیین‌شده از سوی امارات متحده عربی برای خروج از بندر حدیده را رعایت نکردند.

محمد علی الحوثی، رهبر شورشیان حوثی به ائتلاف تحت رهبری عربستان هشدار داده و با انتشار پیامی در توییتر گفته نیروهای او یکی از کشتی‌های ائتلاف را هدف قرار دادند. او پیش‌تر تهدید کرده بود به تانکر‌های نفتی که در مسیر حمل و نقل دریای سرخ تردد می‌کنند، حمله می‌کند.

تلویزیون المسیره وابسته به حوثی‌ها گزارش کرده دو موشک به یک کشتی ائتلاف اصابت کرده‌اند، اما با این حال هنوز نیروهای ائتلاف این خبر را تأیید نکرده‌اند.

تلگرام ما

https://t.me/Iran_news_ajancy