سازمان منع اسلحه شیمیایی: در استان ادلب سوریه گاز کلیرین به کار رفته بود

23
سازمان منع اسلحه شیمیایی: در استان ادلب سوریه گاز کلیرین به کار رفته بود
سازمان منع اسلحه شیمیایی: در استان ادلب سوریه گاز کلیرین به کار رفته بود

سازمان منع اسلحه شیمیایی چهارشنبه ۱۶ مه اعلام کرد در حمله‌ای که شهرک سراقب در استان ادلب سوریه ماه فوریه گذشته در معرض آن قرار گرفت، گاز کلیرین به کار رفته بود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، کمیته تحقیق وابسته به سازمان منع اسلحه شیمیایی به این نتیجه رسید که از «کپسول‌های» به کار رفته در این حمله، هنگام فرود امدن در محله التلیل در سراقب در روز ۴ فوریه، گاز کلرین پخش شد.

بنا بر بیانیه صادر شده از سوی سازمان منع اسلحه شمیایی که مقرش در لاهه هلند است: «نتایج به دست آمده پس از رسیدن به دو کپسول به جا مانده در منطقه حاصل شد حاوی گاز کلرین بودند».

این سازمان افزود: «نمونه‌ برداری‌ها از منطقه هدف حمله نشان از وجود بیش از حد طبیعی گاز در محیط زیست منطقه است».

این سازمان بین‌المللی اما هیچ‌کدام از طرف‌های جنگ سوریه را در گزارش خود، متهم به استفاده از گاز شیمیایی در حمله نکرده است.

دیدبان حقوق بشر سوریه گزارش داده بود که پس از حمله هوایی نیروهای دولتی سوریه به شهرک سراقب، دستکم ۱۱ تن دچار تنگی نفس ناشی از انتشاق گازهای شمیایی شدند.

محمد تناری از پزشکان بیمارستانی که مصدومان به آن منتقل شدند هم به خبرگزاری فرانسه گفته بود: «تمام مصدومانی که به بیمارستان منتقل شدند، از آثار استشناق گاز کلرین از جمله بی‌هوشی، تنگی نفس و سرفه، رنج می‌بردند».

سازمان منع اسلحه شیمیایی تاکید کرد که در مصاحبه با شاهدان عینی دریافته که «آثار ناشی از استشناق گاز کلر بر برخی از مصدومان اندکی پس از حمله، مشاهده شده است».

احمد اوزومجو مدیر سازمان منع گسترش اسلحه شیمیایی هم گفت: «به شدت به‌کارگیری مواد سمی به عنوان اسلحه را از سوی هر طرفی، به هر دلیلی و در هر شرایطی که باشد را محکوم می‌کنم». او افزود: «چنین رفتاری با منع قاطع اسلحه شیمیایی در تناقص است».

اکنون سازمان منع اسلحه شیمیایی در انتظار نتایج تحقیق کمیته‌ای است که در حال برسی گزارش‌های حاکی از به کارگیری اسلحه شیمیایی در شهرک دوما در حومه دمشق در ماه آوریل گذشته است. آن هنگام نیروهای امداد رسان از کشته شدن دستکم ۴۰ تن در نتیجه استشناق گازهای کلرین و سارین خبر داده بودند.

کمیته تحقیق که به دوما رفته، شماری از جنازه‌های کشته شدگان در حادثه را بیرون آورده و بیش از ۱۰۰ نمونه را جمع آوری کرده است. این نمونه‌ها در آزمایشگاه‌های سازمان، در معرض آزمایش قرار دارد.

آن هنگام روسیه و نظام سوریه، سازمان امدادی مشهور به «کلاه سفیدها» را که در مناطق تحت کنترل مخالفان فعالیت می‌کند، به جعل واقعه با درخواست بریتانیا و ایالات متحده آمریکا متهم کردند.

کانال ما

https://t.me/Iran_news_ajancy