عفو بین‌الملل: مقامهای رژیم ایران بایستی درباره کشته شدن ۵بازداشت شده اعتراضات تحقیق کند

64
عفو بین‌الملل: مقامهای رژیم ایران بایستی درباره کشته شدن ۵بازداشت شده اعتراضات تحقیق کند
عفو بین‌الملل: مقامهای رژیم ایران بایستی درباره کشته شدن ۵بازداشت شده اعتراضات تحقیق کند

عفو بین‌الملل: مقامهای رژیم ایران بایستی درباره کشته شدن ۵بازداشت شده اعتراضات تحقیق کند عفو بین‌الملل خواستار تحقیق در مورد جان باختن پنج تن از دستگیر ‌شدگان قیام سراسری ایران شد و اعلام کرد سایه‌یی از مخفی‌کاری و فقدان شفافیت در رابطه با آنچه برای این دستگیر ‌شدگان پیش آمده نگران‌کننده است.

مقامهای رژیم ایران بایستی فوراً گزارشات حاکی از کشته شدن حداقل ۵نفر در بازداشت را مورد تحقیق قرار دهند. ماگدالینا موغرابی معاون خاورمیانه و شمال آفریقای عفو بین‌الملل. آنها به‌دنبال سرکوب اخیر اعتراضات ضدحکومتی بازداشت شده بودند.

نگرانیها از سلامت صدها بازداشتی با جان باختن سینا قنبری ۲۳ساله که در بخش قرنطینه زندان اوین تهران زندانی شده بود بالا رفته است. بازداشتیها بلافاصله به بخش قرنطینه منتقل شدند.

پیرامون شرایط کشته شدن آقای قنبری گزارشات ضدونقیضی هست و مدافعان حقوق‌بشر ادعاهای مقامهای رژیم ایران را که او خودکشی کرده را زیر سؤال برده‌اند.

حداقل ۴نفر دیگر بنا‌ به گزارشات رسیده در بازداشت کشته شده‌اند… در همه این ۴مورد، مدافعان حقوق‌بشر و اعضای خانواده قربانیان ادعاهای رسمی رژیم را که بازداشتیها مرتکب خودکشی شده‌اند را زیر سؤال برده‌اند.

در این میان بسیاری از خویشاوندان صدها نفر از بازداشتیها گزارش کرده‌اند که نتوانسته‌اند به اطلاعات حول عزیزانشان دسترسی پیدا کنند و به‌خاطر فقط بازجویی پیرامون سرنوشت عزیزانشان، با تهدیدات مقامات مواجه شده‌اند.

ماگدالینا موغرابی معاون خاورمیانه و شمال آفریقای عفو بین‌الملل گفت سایه مخفی‌کاری و فقدان شفافیت در رابطه با آنچه برای این بازداشتیها رخ داده نگران‌کننده است. وی افزود:‌ مقامهای رژیم ایران به‌جای قضاوت زود هنگام که قربانیان خودکشی کرده‌اند بایستی اول فوراً تحقیق مستقل و بیطرفانه و شفاف حول این مرگها از جمله کالبدشکافی مستقل آنها را شروع می‌کردند.

وی گفت ما اسناد زیادی از شرایط کابوسی بازداشتگاههای رژیم ایران از جمله کاربرد شکنجه در آنها را در دست داریم.

تلگرام

https://t.me/Iran_news_ajancy