شاهرودی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در آلمان مورد شکایت یک نماینده پارلمان قرار گرفت

141
شاهرودی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در آلمان مورد شکایت یک نماینده پارلمان قرار گرفت
شاهرودی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در آلمان مورد شکایت یک نماینده پارلمان قرار گرفت

شاهرودی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در آلمان مورد شکایت یک نماینده پارلمان قرار گرفت پایداری ایرانیان و تحصن آنها در مقابل بیمارستان آلمان که شیخ قاتل در آن بستری بود به شکایت یک پارلمانتر آلمانی انجامید. بنا به گزاراشات رسیده شکایتی علیه شاهرودی توسط یک نماینده مجلس آلمان تنظیم و به پارلمان آلمان ارائه گردیده است . این خبر را یک روزنامه اسراییلی به نام جروزالم پست که در روز هجدهم دی نشر داده است و گفته استکه یک نماینده ارشد پارلمان آلمان «شکایتی رسمی» علیه هاشمی شاهرودی ارائه کرده است.

این روزنامه روز دوشنبه ۱۸ دی در گفت‌وگو با یک نماینده برجسته پارلمان آلمان، از ارائه شکایت رسمی او علیه یکی از مقام‌های ارشد جمهوری اسلامی ایران که در آلمان بستری است، خبر داد.

بر اساس این گزارش، شکایت علیه آیت‌الله محمود هاشمی شاهرودی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام جمهوری اسلامی ایران، به اتهام کشتار مردم ایران تهیه و ارائه شده است.

فولکر بک، نماینده ارشد حزب سبزها در بوندستاگ، پارامان آلمان، به جروزالم پست گفت که شکایت او یکشنبه هفدهم دی رسماً در دادگاه ایالت زاکسن ثبت شده است.

آقای بک افزود که او در شکایت خود، آقای شاهرودی را به دلیل جنایات صورت گرفته در ۱۰ سال ریاست بر قوه قضائیه ایران، شایسته تعقیب قضایی و محاکمه دانسته است. محمود هاشمی شاهرودی بین سال‌های ۱۳۷۸ تا ۱۳۸۸، با در دو دوره پشت سر هم با حکم خامنهای رییس قوه قضاییه ایران بوده است.

ولکر بک گفت: “اشتباه بزرگی خواهد بود که دولت فدرال به سازمان دهنده کشتارهای جمعی در نظام قضایی ایران اینجا مصونیت دیپلماتیک بدهد. ما نباید سیاحتگاه بهداشتی ناقضان حقوق بشر باشیم، در عوض آنها باید پاسخگو شناخته شوند.”

توقیف گسترده مطبوعات اصلاح‌طلب و مستقل در سال ١٣٧٩ و پس از آن در دوران او انجام شد. محاکمه جمعی شماری از بازداشت‌شدگان پس از انتخابات ١٣٨٨ نیز در حالی که او هنوز رئیس قوه قضاییه بود آغاز شد.

منتقدان وضعیت حقوق بشر ایران می گویند قوه قضاییه ایران در بازداشت ناراضیان سیاسی و فعالان حقوق بشر و سرکوب آنها نقش مستقیم دارد. اتهامی که ایران رد می کند.

به گزارش جروسلم پست علاوه بر شکایت آقای بک، دادستان ایالت ساکسونی سفلی هم مشغول تحقیق درباره حضور آقای شاهرودی در هانوفر است.

در تجمعی که در پایان هفته در برابر کلینیک جراحی اعصاب هانوفر برگزار شد یکی از سخنرانان گفت: “شاهرودی را به حکم جنایت علیه بشریت محاکمه خواهیم کرد و به دادگاه خواهیم کشید و شاهرودی پایش به ایران نخواهد رسید.”

یک وبسایت محلی هانوفر می‌گوید معترضان در نامه‌ای به اشتفان وایل، رئیس دولت ایالتی، به شدت انتقاد کرده‌اند که چرا دولت آلمان اجازه داده این مقام ایرانی برای درمان وارد هانوفر شود.

رسانه‌های آلمانی گزارش دادند که وزارت امور خارجه آلمان سفیر ایران در این کشور را برای پاسخگویی درباره اتهامات مربوط به جاسوسی سپاه قدس در آلمان از گروه‌های حامی اسرائیل، فراخوانده است.

تلگرام

https://t.me/Iran_news_ajancy