ازسرگیری مذاکرات رسمی میان دو کره پس از دو سال
ازسرگیری مذاکرات رسمی میان دو کره پس از دو سال

دو سال پس از قطع هرگونه ارتباط و مذاکره میان دو کره، نمایندگان دو کشور از صبح روز سه‌شنبه مذاکرات خود را از سرگرفتند. حضور ورزشکاران کره شمالی در المپیک زمستانی “پیونگ‌چانگ” در کانون این گفت‌وگوها قرار دارد.

و کشور کره جنوبی و شمالی، پس از دو سال وقفه، گفت‌وگوهای مستقیم خود را از سر گرفتند. به گفته وزارت دفاع کره جنوبی، مذاکرات روز سه‌شنبه (۹ ژانویه/ ۱۹ دی‌) در ساعت ۱۰ صبح به وقت محلی، در روستای “پانمونجوم” در منطقه غیرنظامی میان دو کشور و با سخنرانی رئیس هیئت نمایندگی کره جنوبی آغاز شد.

هیئت ۵ نفری کره جنوبی را چو میونگ گیون، وزیر اتحاد این کشور سرپرستی می‌کند و ری سان گون، مسئول امور دو کره در راس هیئت نمایندگی کره شمالی قرار دارد. تنشی که از سال ۱۹۵۳ شبه جزیره کره را به دو کشور تقسیم کرده، در ماه‌های اخیر با تحریکات نظامی کره شمالی شدت گرفته است.

رئیس هیئت نمایندگی کره شمالی در سخنرانی خود گفت، امروز کره شمالی و جنوبی قول دادند گفت‌وگویی جدی و صریح را آغاز کنند. ری سان گون اضافه کرد، این گفت‌وگو به‌خوبی پیش خواهد رفت.

المپیک زمستانی در کانون مذاکرات

حضور ورزشکاران کره شمالی در المپیک زمستانی کره جنوبی در کانون گفت‌وگوهای هئيت‌های نمایندگی دو کشور قرار دارد. المپیک زمستانی ۲۰۱۸ از ۹ تا ۲۵ فوریه در شهر “پیونگ‌چانگ” کره جنوبی برگزار شود. کره شمالی مایل است هیئتی بلندپایه، متشکل از ورزشکاران و مربیان و پشتیبانان آنها به کره جنوبی اعزام کند.

کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی در سخنرانی سال نو خود کره جنوبی را به گفت‌وگو دعوت کرد و قول داد که کشورش در المپیک زمستانی پیونگ‌چانگ شرکت کند. کیم جونگ اون با این حال تاکید کرد که برنامه‌های اتمی و موشکی خود را ادامه خواهد داد.

تلگرام

https://t.me/Iran_news_ajancy